Çift-çift deforme ve yarı-sihirli çekirdeklerde PYGMY dipol rezonansın incelenmesi
Investigations of the PYGMY dipole resonance in semi-magic and deformed even-even nuclei
- Tez No: 540621
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ERTUĞRAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu tez çalışmasında, çift-çift yarı sihirli 110-124Sn izotopları ve deforme 146-152Nd, 148-154Sm ve 236,238U izotopları Pygmy Dipol Rezonans (PDR) uyarılmaları,232Th izotopu için hem PDR hem de Dev Dipol Rezonans(GDR) uyarılmaları QRPA (Kuaziparçacık Rastgele Faz Yaklaşımı) bazında teorik olarak ilk kez bu kadar detaylı ve sistematik incelenmiştir. Ayrıca tek A'lı 161Dy izotopu için ise manyetik dipol uyarılmaları QPNM (Kuaziparçacık-Fonon Nükleer Model) bazında araştırılmıştır. Bu çekirdek izotoplarının 1+ ve 1- durumlarına göre indirgenmiş geçiş ihtimalleri B(π1), radyasyon kalınlıkları (π1), indirgenmiş radyasyon kalınlıkları red(π1), foton saçılma tesir kesitleri , QRPA ve QPNM metotları çercevesinde hesaplanmıştır. Ek olarakta dönme, öteleme ve Galileo simetrilerini restore edici kuvvetlerin katkıları incelenmiştir. PDR modun deforme çekirdeklerde yapısı ilk defa bu kadar sistematik bir şekilde incelenmiştir. PDR mod ile GDR modun nn-pp yapıları karşılaştırılarak bu iki modun yapısının birbirlerinden farklı olduğu ortaya konulmuştur. Elektrik ve manyetik dipol geçişleri ihtimalleri ayrı ayrı hesaplanarak birbirlerinden ayırt edilmiştir. Bu kapsamda deneylerde ayırt edilemeyen parite ayrımı teorik olarak yapılmıştır. Bu teori çerçevesinde elde edilen sonuçlarla mevcut deneysel veriler karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Pygmy Dipole Resonance (PDR) excitations for even-even semi-magic 110-124Sn isotopes and deformed 146-152Nd, 148-154Sm and 236,238U isotopes, both PDR and Giant Dipole Resoans (GDR) excitations for 232Th isotope has been examined for the first time so detailed and systematic on the basis of QRPA (Quasiparticle Random Phase Approach). Besides, magnetic dipole excitation was investigated for the odd mass 161Dy isotope in basis of QPNM (Quasiparticle-Phonon Nuclear Model). According to the 1+ and 1- cases of these nucleus isotopes, reduced transition B(π1) probability, radiation widhts (π1), reduced radiation widhts red(π1), photon scattering cross-sections , have computed by QRPA and QPNM methods. In addition, the effects of restoring rotational, translational and Galilean symmetry forces were considered. The structure of the PDR mode in deformed nuclei has been firstly studied so systematically. The nn-pp structure of the PDR and GDR mode have been compared and the structure of these two modes have been revealed to be different from each other. Electric and magnetic dipole transition probabilities are calculated separately and are distinguished from each other. In this context, the parity distinction, which cannot be distinguished in the experiments, has been done theoretically. The results obtained from this theory are compared with the available experimental data.