Optimal control of a system with two servers and two customer classes under a flexible server
Bir kaynağın esnek olarak çalıştığı iki kaynaklı ve iki müşteri tipinin yer aldığı sistemde optimal kontrolü sağlama
- Tez No: 540648
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET REFİK GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Üretim firmaları, bankalar, hastaneler, havayolu şirketleri, restoranlar, telekomünikasyon firmaları gibi pek çok organizasyon, talepleri ve kaynakları etkin kullanmak, yüksek hizmet kalitesi sunabilmek için kuyruk sistemini kullanırlar. Bu çalışmada bankalarda kullanılabilecek bir sistemi konu edindik. Bankalarda, müşterilerin farklı hizmet noktalarında işlemlerini yürüttüğü bir sistem mevcuttur. Farklı hizmet noktalarındaki kaynakların verimli kullanılması önemlidir. Bankalar esnek kaynak kullanımını önemsemekte ve bu sayede hizmet kalitesiyle verimlilik arasındaki dengeyi sağlamaktadırlar. Bankalarda esnek çalışan personel hem ön ofis hem de arka ofiste çalışabilmektedir. Gişede çalışanlar ise sadece gişe hattındaki müşterileri karşılamaktadırlar. Çalışmamızda biri esnek, biri de gişe hattına atanmış iki personele yer vererek dinamik programlama yöntemiyle kuyruk yönetim sistemi çözümledik. Modelde iki müşteri tipi tanımlayarak, atanmış çalışanın birinci tip müşteriye, esnek çalışanın ise hem birinci hem de ikinci tip müşteriye hizmet verebileceği bir sistem tanımladık. Müşteriler Poisson dağılımla şubeye geliyorken, çalışanlar üssel dağılımla hizmet veriyorlar. Ayrıca müşteriler için kuyrukta bekleme ve sistemi terk etme maliyetleri mevcuttur. Amacımız bu maliyetleri en aşağı seviyede tutarak esnek çalışanın doğru müşteri tipine hizmet vermesini sağlamaktır. Modelin çözümünde esnek çalışan için farklı karar matrisleri oluşmaktadır. Bu matrisler sistemde; öncelikli kendi müşterisine hizmet vermesi, belli bir değerden sonra kendi müşterisine hizmet vermesi, doğrusal bir karar noktasına göre kendi müşterisine hizmet vermesi şeklinde sıralanabilir. Farklı değişken değerlerini içeren deneylere yer vererek bu karar matrislerine ulaşılmıştır. En iyi çözümün yanı sıra farklı bulgular da analiz edilerek en iyi çözüm ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many organizations such as manufacturing companies, banks, hospitals, airlines, restaurants, telecommunication companies use queuing systems to allocate resources in order to manage demand effectively. Besides the efficiency, industries use queuing systems also to provide a high level of service quality. Industries use different types of queuing systems according to their needs. We consider a queuing system that can be used at branches of banks. At a branch, there is always arrival of customers needed to serve at different service points upon their transaction. Managing branches requires use of resources effectively. This leads to obtain flexible staff in order to manage trade off between service quality and efficiency. In general, flexible server is the person doing both back office and front office activities while dedicated server (teller) is just responsible of doing the front office activities. We consider a dynamic scheduling of a queuing system with two servers where one of the server is dedicated and the other server is flexible. There are also two types of customers arriving to the system. Server one is dedicated to give service to type-1 customer, while server two is flexible to give service to both types of customers. Customers arrive to the system according to a poisson process and service rates are exponentially distributed. The system consists of waiting and abandonment costs of customers. We try to optimize the system by minimizing the cost while assigning the servers to the customers in the system. In the optimal solution of the problem we observe different types of outputs from dynamic scheduling model which are mainly names as static, linear switching and threshold models. Samples from the experiment that reflect these patterns are shown. In addition, we also construct some heuristics and compare the results with optimal policy.