An estimation of neuropsycological performance of adult female population of Turkey
Türkiye'nin yetişkin kadın nüfusunun nöropsikolojik performansının tahminlemesi
  1. Tez No: 540647
  2. Yazar: ECE EMİRLEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT EKŞİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
Ergonomi insanlar ve sistem arasında uyum olarak tanımlanabilir; cihazlar, ortamlar ve ekipman insan sınırlamalarına uyacak şekilde tasarlanmalıdır. Bilişsel Ergonomi, insanların bilişsel yetenekleri ile cihazları, ekipmanı ve ortamları arasındaki uyuma dayanır. Ergonominin tasarım prensiplerinde önemli bir rolü vardır, bilişsel ergonomi özellikle karmaşık, teknolojik, mobil ve otomatik sistemlerin tasarımı için düşünülür. İnsanın bilişsel yeteneklerine göre ürün ve sistemler tasarlamak için, toplumların normatif verilerine ihtiyaç vardır. Literatürde farklı ülkelerde insanların bilişsel kapasitesini ölçümleyen çalışmalar yer almaktadır. Ancak Türkiye özelinde yeterli çalışmalara rastlanmamıştır, özellikle tek bir çalışmada birden fazla alanda ölçümleme yapılmamıştır. Bu sebeplerden ötürü bu çalışmadaki temel amaçlar şunlardır; (i) Türkiye'nin yetişkin kadın nüfusunun bilişsel işlevlerini ölçerek norm verilerinin dört alanda geliştirilmesi (Dikkat, konsantrasyon, hız; Bellek ve öğrenme; Entelektüel işlev; Motor fonksiyonları) (ii) Yaş, eğitim, gelir düzeyi, sigara alışkanlığı, medeni durum faktörlerinin bilişsel kapasiteye etkilerini araştırmak. Bu amaçlara ulaşılması için, Yaşları 18 ile 92 arasında değişen 251 yetişkin kadına 6 farklı nöropsikolojik test uygulandı. Örnekleme, Türkiye'nin yedi bölgesinde doğan denekler dahil olmak üzere tabakalı bir şekilde yapıldı; kişiler 5 farklı demografik değişkene göre farklı gruplara ayrıldılar (Yaş, eğitim, gelir düzeyi, sigara alışkanlığı, medeni durum. İlk amaç olan nöropsikolojik performansın tahminlemesi gerçekleştirilmiştir. İkinci amaç istatistiksel analiz ile gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, bilişsel yeteneklerin yaşla birlikte azaldığını ve eğitim seviyesi ile belli bir seviyeye kadar arttığını göstermiştir. Test sonuçları arasında pozitif korelasyon bulunmaktadır. Diğer ülkelerle karşılaştırıldığında benzerlikler ve farklılıklar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ergonomic design of human-work and human-technological systems and products requires data of human cognitive and motor performances, in addition to data of physical capabilities. As the published research indicates, these performances may vary across the world populations. Some technologically advanced countries have already developed normative data for their populations. For the case of Turkey, there are only a few limited studies which are far from to satisfy the needs of the designers/engineers. Therefore, this study aims to investigate the cognitive and motor performances of adult female population of Turkey with the following specific objectives: (i) estimate the neuropsychological performances for the adult female population of Turkey in four main areas (attention, concentration and speed, memory and learning, intellectual function and motor function); and (ii) investigate the effects of age, education level, marital status and smoking on the performances. Cognitive and motor performances are measured by the widely accepted these neuropsychological tests: Digit Span, Corsi Span, Stroop-Color, Raven, Reaction Time and Purdue Pegboard. The participants of the study were 251 adult females aged from 18 to 92 with family origins from the seven regions of Turkey. The performance data collected through the application of six neuropsychological tests were statistically analyzed with respect to the objectives. The first objective, the estimations of the neuropsychological performances, was made. The second objective was achieved through the inferential statistics. The results indicate a significant negative effect of age on all performances. On the other, with increasing education most performances were increased. Other factors did not show any significant effect. All six performance measures had strong correlations among themselves. The comparison results with other nationalities show similarities as well as differences. The generated data may serve as a norm for clinical as well as ergonomic design applications.