Türkiye'de altın borsası ve örnek uygulama
Gold stock exchange in Turkey and application
  1. Tez No: 54065
  2. Yazar: MUTLU YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FERİŞTAH SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TÜRKİYETJE ALTIN BORSASİ VE ÖRNEK UYGULAMA Muttu YALÇINKAYA Yrd.Doç.Dr.Feriştah SÖNMEZ 1996-Sayfa 159 Jüri, Tezimizde Türkiye'de yeni kurulmuş olan Attın Borsa» ele alınmıştır..Tezimizin amacı;Bir yatırım ana olarak altını analiz etmek ve Altın Borsası'nın işlevini ülkemiz açısından ortaya koymaktır AW şekilde yastık atanda duran altınların da ekonomiye kazandırılma» amacı Altın Borsa'nın kurulma Ayrıca dünya altın arz ve talebiyle de karşılaştırma yapılmıştır..08.1996 tarihi itibariyle lAB toplam 1930 kilo ile rekor miktarda işlem yapılmıştır..lAB'nın açılışından bu yana Borsa da 185 ton istem yapılırken, bunun karşılığı 2,4 milyar S'dır. Altın Borsası,Altın Bankacılığı ve Altın Rafinerisi öç önemli saç ayağıdır.Türkiye'deki uygulamalar bu uçana bölümün tam olarak kurulup işlerliğe kavuşması İte istenen amaca ulaşılabileceği göstermektedir.Tezimizde banka sektörü itibariyle bir uygulamaya da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Master Thesis GOLD STOCK EXCHANGE hi TURKEY AND APPLICATION Muttu YALÇ1NKAYA ' Supervisor: YnLDoCaDr. Fsristatı SÖNMEZ 1996-Pege15f Jury, In this thesis we examine the gotd stock exchange which is very new in Turkey.The purpose of this thesis is to analysts the gold as a invesment tool and also to put the inportance of function of gold stocfcBXChange for ourcountry.One of the reasons for establishing the gold stock exchange is to earn ıcfle gold for the Turkish economy. Also we have compared the supply and demand of gold with the countries in which are efficient in this flew. According the date 26.08.1996 istanbul Gold Stock Exchange Market has been processed 1930 kg. gold which was the record for the marketSince 26.07.1995 in istanbul Gold Stock Exchange, Market 185 ton gold has been processed which is 2,4 tailfton $, There are three main sector in this fieW.These are:Go»d BanWng.Gold Refinery and Gold Stock Exchange/The applications in Turkey is going to be perfect when the mrse main sector establish and work functtonaHy. Abo there is aopHcafion tor the gold banking took place and bi our thesis.