The recent global financial crisis (2008) on Turkish economy
2008 yilindaki son global finansal krizin Türkiye ekonomisi üzerine etkisi
- Tez No: 287984
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA VİLDAN SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı 2008 yılında Amerika'da patlak veren son global finansal krizin Türkiye`yi hangi alanlarda etkilediğini saptayarak bunun üzerinde bir ekonometrik çalışma yapmaktır. Bu ekonometrik çalışma ampirik bir modelleme ile yapay sinir ağları yöntemi aracılığı ile yapılmaya çalışılmıştır. Bağımlı değişken seçilirken literatürde konu ile ilgili çalışmalara bakılarak en uygunu seçilmiştir. İlk olarak, Kaminsky'nin 1999 yılında ki ? The Twin Crises: The Causes of Banking and Balance of Payments Problems? konu başlıklı çalışmasından, ikinci olarak da 2007 de Andreou, Irène., Dufrénot, Gilles., Sand-Zantman, Alain., Zdzienicka-Durand, Aleksandra adlı yayınlanmış bir çalışma ve son olarak da Damodar N. Gujarati 1995 yılında ki Basic Econometrics isimli kitabından faydalanılarak ve bu üç çalışmada geçen endekslerden bir örnek oluşturulmuştur. Bunların hepsinin sonucunda ?0? ve ?1? lerden oluşan bir bağımlı değişken meydana getirildi. Diğer taraftan da, bağımsız değişkenlerin seçiminde mümkün olduğunca Türkiye açısından anlam ve önem taşıyan ekonomik ve finansal değişkenler kullanılmaya dikkat edilmiştir. Bu değişkenler önem sırasına gore, toplam ihracat, tüketici fiyatları endeksi, toplam mevduatların gayri safi yurt içi hasılaya oranı, döviz kuru (Amerikan Doları), toplam ithalat, net uluslararası rezervler, sanayi üretimi endeksi, M2 para arzı, özel sektöre verilen bankacılık sektörü iç kredilerin iç krediler toplamına oranı, devlet tahvili, hazine bonosu ve İstanbul menkul kıymetler borsası 100 endeksinden oluşmaktadır. Çalışmanın diğer bölümleri özetle, finansal krizlere genel bakış, 1990-2010 yılları arasında meydana gelen değişik krizlerin ve 2008 yılında ki son global finansal krizin Türkiye Ekonomisine etkisi olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine in which areas the last global financial crisis that erupted in America in 2008 affected Turkey and to do an econometric study on this issue. This econometric study has been tried to be carried out by means of artificial neural networks method through an empirical modeling. When selecting the dependent variable, the most suitable one was chosen by reviewing the studies in the literature on the subject. A sample was created by benefitting firstly from the study of Kaminsky in 1999 titled“The Twin Crises: The Causes of Banking and Balance of Payments Problems”, secondly from the published study called Andreou, Irène., Dufrénot, Gilles., Sand-Zantman, Alain., Zdzienicka-Durand, Aleksandra in 2007, thirdly from Gujarati?s book titled Basic Econometrics published in 1995, and from the indices in these three studies. As a result of all these, a dependent variable was created which is composed of“0”s and“1”s. On the contrary, when selecting the independent variables, the economic and financial variables which are meaningful and important for Turkey were tried to be used as much as possible. These variables are, in order of importance, total exports, consumer price index, gross domestic product ratio of total deposits, the exchange rate (U.S. $), total imports, the net international reserves, industrial production index, M2 money supply, banking sector domestic loan on private sector/domestic credit amount, government bonds, treasury bills and the Istanbul stock exchange index 100. Other chapters of the study, in summary, deal with an overview of the financial crises and the effects of various crises that occurred between 1990 and 2010 and the recent global financial crisis in 2008 on Turkish economy.