Mimarlık eğitiminde enformel yapılar: ESOGÜ Bademlik tasarım festivali örneği
Informal structures in architecture education: ESOGÜ Bademlik design festival sample
  1. Tez No: 540654
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN ÖZTÜRK, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Mimarlık eğitimi; diğer eğitim disiplinlerinden farklı olarak yaratıcı düşünme ve düşünce sistemlerinin aktarıldığı, öğretildiği, deneyimlenildiği ortamlara ihtiyaç duymaktadır. Temel olarak formel bir eğitim programı ve sistematik çerçevesinde hazırlanan ve yürütülen mimarlık eğitim sistemi, belirli sınırlılıklar çerçevesinde yürütülebilmektedir. Bu sınırlılıkların mimarlık öğrencilerinin esnek düşünmelerini engelleyici durumlar ve ortamlar yaratılabileceği, son dönem mimarlık eğitimi alanında yapılan bilimsel araştırmalar ve tartışmalarda, önemli konular arasındadır. Enformel eğitim programları, öğrencinin esnek düşünmesini teşvik edici, daha özgür hareket edebilecekleri, disiplinlerarası ortamlar olarak, mimarlık ve tasarım eğitimine önemli bir katkı sağlamaktadır. Enformel yapılar; workshoplar, yarışmalar, bienaller, festivaller, yaz okulları vb. gibi serbest çalışma alanlarından oluşmaktadır. Tez çalışmasının ilk bölümünde enformel eğitim sistemleri anlatılmaktadır. Bu esnek yapılar içerisinde öğrenciler not kaygısı olmadan, sürece dâhil olmakta ve özgürce düşünerek üretim yapabilmektedir. Enformel yapıların bu özelliklerinin tartışılması ve öğrenim çıktılarının tespit edilmeye çalışılması bu tez çalışmasının ana hedefi olarak belirlenmiştir. Bu hedef doğrultusunda bu çalışmanın asıl amacı ise mimarlık eğitiminde formel eğitim dışında son yıllarda artan katılımlı enformel yapıların Bademlik Tasarım Festivali örneği üzerinden mimarlık/tasarım ortamına katkı ve kazanımlarını araştırmaktır. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Mimarlık Bölümü Tasarım Kulübü öğrencileri tarafından organize edilen, Bademlik Tasarım Festivali (BTF)“enformel bir yapı”olarak analiz edilmiştir. 2018 yılında düzenlenen BTF katılımcıları ve yürütücülerine uygulanan anket çalışması ile enformel yapı deneyimleri saptanmaya ve bu yapı sisteminin bir eğitim yaklaşımı olarak ileriye yönelik kurgulanabilecek bir modele altyapı oluşturabileceği tartışılmıştır. Bu tez çalışması, Enformel eğitim alanında önemli bir örnek olarak nitelendirilebilecek, tamamen öğrenci merkezli yönetim, denetim ve uygulama sistemine sahip olan BTF'nin, mimarlık eğitimine olan katkısını sorgulamak ve gelecek için yeni bir mimarlık eğitimi yaklaşımı geliştirilebilmesi için kullanılabilecek içerik, kapsam ve yaklaşımlar ile ilgili değerlendirme ve önerileri kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Architecture education; unlike other education disciplines, creative thinking and thought systems are transfered, taught, experience needs environments. The architecture education system, Which is basically prepared and implemented within the framework of a formal education program and systematic framework, can be carried out within the framework of certain limitations. These limitations are among the important issues in recent scientific researches and discussions in the field of architecture education, where situations and environments can be created that prevent the students from thinking flexibly. Informal education programs provide an important contribution to architecture and design education as interdisciplinary environments that encourage the student to think flexibly and can move more freely. Informal structures consist of lone working areas such as workshops, competitions, biennials, festivals and summer schools. In the first part of thesis study, informal education systems are explained. Within these flexible structures, the students can be involved in the process and make production thinking freely without any grade anxiety. The main objective of this thesis is to discuss these characteristics of informal structures and to determine the learning outcomes. In line with this target, the main objective of this study is to investigate the contribution and acquisitions of informal structures with increasing participation in architectural education besides formal education in recent years through the sample of the Bademlik Design Festival in architecture/design environment. Bademlik Design Festival which is organized by the students of Eskişehir Osmangazi University, Department of Architecture Design Club, had been analysed as an informal structure. With the survey conducted in 2018, it was discussed that informal structure experiences could be determined and this structure system could create an infrastructure for a model that could be developed as a training approach. This thesis work in the field of informal education can be regarded as an important example of a fully student-centered management , control, and application of the BTF system, the contribution of architectural education to develop a new architecture that can be used to interrogate and education approach for the future content, scope and approaches for assessment and recommendations.