Mimari tasarım eğitiminde workshop stüdyo paralelliği üzerine
Onthe Workshop-studio coherense in the architectural design education
  1. Tez No: 101501
  2. Yazar: AYŞEN CİRAVOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FERHAN YÜREKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
MİMARİ TASARIM EĞİTİMİNDE WORKSHOP-STUDYO PARALELLİĞİ ÜZERİNE ÖZET Mimarlık eğitiminde, tasarım eğitiminin gerçekleştiği yer olarak proje stüdyosunun içeriğinin günün koşullarında tartışılır hale gelmiş olması ve stüdyonun yapısal bir değişiklikle yeniden organize edilmesi gerektiğinin düşünülmesi araştırmanın çıkış noktasını oluşturmaktadır. Ülkemizde ve dünyada gitgide yaygınlaşan düşünce, enformel mimarlık eğitimi yapılabileceği ve bunun, formel eğitime önemli katkılarının olabileceği yönündedir. Günümüzde çağdaş eğitim uygulaması olarak kabul edilen bu düşüncenin kişiye kazandırdıkları, tez kapsamında enformel mimari tasarım eğitimi örneği olan workshoplar üzerinden araştırılmaktadır. Bu amaçla, formel stüdyolann içeriği incelenmekte, kısa süreli, yoğun ve müfredat dışı çalışmalar olan workshoplann mimarlık eğitimine katkısı tartışılmakta ve studyo-workshop paralelliğinin eğitime etkisi araştırılmaktadır. Tezin ilk bölümünde, mimarlık eğitimine ilişkin genel bir çerçeve çizilmekte, araştırmanın kapsamı aktarılmakta ve çalışmada yeralan formel, enformel, workshop ve stüdyo kavramlarının kullanılış amaçlan açıklanmaktadır. İkinci bölümde, formel ve enformel mimarlık eğitiminin geçmişten geleceğe değişen içeriği incelenerek mimari tasanm eğitiminin içinde bulunduğu yapı tanımlanmaya çalışılmaktadır. Mimarlık eğitimi tarihi, üç dönemde incelenmektedir. Bunlardan ilki, mimarlık okullarının olmadığı, eğitimin lonca düzeninde gerçekleştiği dönemdir. İkinci dönemde mimarlık eğitimi, kuramsal olarak, mimarlık okulları kapsamında verilmektedir. Üçüncü dönemde ise, uygulama okulla bütünleştirilmiş ve atölyeler mimarlık eğitimi içinde yer almıştır. Türkiye'deki gelişmelerin de incelendiği bu bölümde mimarlık eğitiminin geçmişine ilişkin bir çerçeve çizilmektedir. Eğitimin bugünkü yapısı, bu yapıya dönük mevcut tartışmaları aktarmak ve eğitimin bugün üstlendiği görevleri tanımlamak üzere incelenmektedir. Çeşitlilikler barındıran mimarlık eğitiminin güncel durumu bu başlıkta araştırılmaktadır. Eğitime ilişkin gelecek öngörüleri, tezin çağdaş gelişmeler içinde ne ölçüde yer aldığını incelemek amacıyla ele alınmaktadır. Mimarlık eğitiminin geleceği hakkında bir öngörüde bulunabilmek için, genel eğitim anlayışında değişen kavramlardan yararlanılmaktadır. Tezin üçüncü bölümünde, eğitimin belirli aralıklarla değerlendirilmesi gereğinden yola çıkarak formel mimari tasanm eğitimi içinde yer alan stüdyolar ve enformel eğitim içinde yer alan workshoplar incelenmektedir.Formel mimari tasanm deneyiminin yaşandığı yerler olan stüdyolara ilişkin altbölümde stüdyonun yapısı irdelenmekte, tasarlama bilgisi ve süreçleri araştırılmakta, çeşitli deneyim kazandırma yöntemleri, stüdyoda eğitbilimin yeri incelenmekte ve süreçte yer alan kişilerin rolleri aktarılmaktadır. Genel bir değerlendirmenin yapıldığı son başlıkta, sadece eleştiri biçiminde yürütülen stüdyoların, workshop, seminer, gezi, alan çalışması, okuma-yazma çalışmaları ve yapım deneyleriyle desteklenmesi gerekliliği ortaya konmaktadır. Bu çalışmalar öğrenciyi stüdyoda pasif durumdan aktif duruma getirmekte, hayalgücünü kullanabileceği kısa ve yoğun çalışmalar yapmasını sağlamakta, bilgi görgü ve deneyimini artırmaktadır. Enformel mimari tasarım deneyiminin yaşandığı yerler olan workshoplara ilişkin altbölümde, workshoplann yapısı tanımlanmakta, türleri incelenmekte ve çeşitli workshoplardan örnekler aktarılmaktadır. Genel bir değerlendirmenin yapıldığı son başlıkta, workshoplann yararlı yanları ortaya konmaktadır. Bunlar; grup çalışmasını teşvik etmesi, diğer disiplinlerle ilişkileri güçlendirmesi, özgür ortamlar yaratması, daha çok paylaşımı içermesi, kesintisiz ve akışkan ortamlar hazırlaması, kişisel özgüvenin artırılması, özgürlük ve kişisel doyum sağlaması, kısa zamanda üretim yapılmasını teşvik eden birebir uygulama deneyimlerinin yaşandığı yaratıcılığı kışkırtan ortamların oluşturulması, düşünsel ve kültürel alışverişi sağlaması olarak sıralanabilmektedir. Dördüncü bölümde, tez kapsamında ortaya konan düşünceleri temellendirmek, öğrencilerin ve öğretim üyelerinin stüdyolar ve workshoplara ilişkin düşüncelerini değerlendirmek amacıyla Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilen soruşturmanın sonuçlan aktarılmaktadır. Ankete katılanlar, proje derslerinin içerik ve yönteminin çağın koşullarına göre yenilenmesi gerektiğini düşünmektedir. Ayrıca, stüdyonun enformel yanının olabileceğini, stüdyo kapsamında yapılacak çeşitli etkinliklerin mimari tasanm eğitimine katkı sağlayacağını belirtmektedir. Tezin vardığı sonuçlar ile ilerideki çalışmalara yol gösterecek tartışmaların aktarıldığı son bölümde,“formel ve enformeli birleştiren stüdyo gerekliliği”ortaya konmaktadır. Buna göre, formel mimari tasanm eğitimi günümüzde tek başına yeterli olamamaktadır. Formel mimari tasarım eğitiminde yer alan stüdyoların eğitbilim alanındaki gelişmelere göre yeniden değerlendirilmesi ve enformel çalışmalarla desteklenmesi gerekmektedir. Enformel eğitim destekli formel mimarlık eğitimi çağdaş bir uygulamadır. Mimari tasanm deneyimi kapsamında enformel ortamlar, workshoplarla sağlanmaktadır. Workshoplarda oluşturulan özgür, endişesiz, yoğun çalışma ortamları stüdyolar için örnek oluşturmaktadır. Formel eğitimde aksayan yönlerin workshoplarla telafi edilmesi, özgür bırakılan öğrencinin çalışmasına ait kararlan kendisinin vermesi, dolayısıyla çalışmasını daha çok benimsemesi ve ona sorumlulukla yaklaşması ile sonuçlanacaktır. Formel eğitimin içine giremeyen, enformel eğitimde yerini daha kolay bulan workshop yapısının desteklenmesi ve geliştirilmesi, workshop-studyo paralelliğinin oluşturulması, öğrencilere olduğu kadar eğitimcilere de katkı sağlayacaktır. Formel ve enformeli birleştiren stüdyo gerekliliği çeşitli çevrelerce desteklenerek uygulamaya geçirilmelidir. Workshoplann mimari tasanm eğitimine katkıları öğrenci ve öğretim üyelerine duyurulmalı, bu çalışmaların düzenlenmesi ve katılınması için gerekli kişiler yüreklendirilmelidir. XI '*SÖ8S ?**Bu tezin ortaya koyduğu düşüncelerin ilerideki çalışmalarda çeşitli yönlerde geliştirilmesi mümkündür. Bunlardan biri workshoplann özgür yapısının aynntılı olarak tanımlanması için, tasarlama eyleminin bir stüdyo ve workshop örneğinde karşılaştırmalı olarak ele alınmasıdır. İkinci alan, bilgisayar teknolojilerinin workshoplara etkisini incelemek olmaktadır. Kişiyi stüdyonun sanal doğrularından uzaklaştıran ortamlar acaba interaktif sistemlerin sanallığından ne gibi katkılar elde edecektir? Bir diğer alan da tez kapsamında yapılan soruşturmanın ortaya koyduğu çelişkinin irdelenmesidir. Soruşturma kapsamında öğretim üyeleri stüdyoda özgür bir tasanm ortamı yarattıklarını belirtirlerken, öğrenciler öğretim üyelerinin stüdyoya usta-çırak yöntemiyle yaklaştığını söylemektedirler. Bu kapsamda, öğretim üyelerinin stüdyoya ilişkin“düşünceleri”ve“tutumları”arasındaki farklann örnekler üzerinden irdelenmesi bir diğer çalışma alanını oluşturmaktadır. XII
Özet (Çeviri)
ON THE WORKSHOP-STUDIO COHERENCE IN THE ARCHITECTURAL DESIGN EDUCATION SUMMARY The controversial situation of the content of design studio, within the current conditions and the context of architectural education and the need for an idea to reorganize this studio by means of a structural rearrangement is the initial point of this thesis. The spreading idea in our country and across the world, is the possibility of giving an informal architectural education and its significant contribution to the formal education. The advantage one can get from this idea which is widely accepted to be the contemporary educational practice, has been investigated by means of the workshops, that are the samples of informal architectural design education. Aiming at it, the content of formal studios has been investigated, the contribution of workshops to the architectural education, the non-curricular, short- time and dense studying platforms, have been discussed and the effect of workshop-studio coherence over the education has been examined. In the first section, a general frame concerning the architectural education has been drawn, the contents of the research has been given and the use of terms such as 'formal', 'informal', 'workshop' and 'studio' have been explained. In the second section, the changing content of the formal and informal architectural education from past to the future has been examined thus, the present structural condition of the architectural education has been defined. The history of architectural education can be worked out in three stages. The first stage is the one that no architectural schools had existed and the education had been given in a system of guilds. In the second stage, architectural education has been given in architectural schools on a theoretical basis. In the third stage, practice has been integrated with schools and studios have been included in the architectural education. In this section a frame concerning the past of the architectural education has been drawn where the developments in Turkey have also been examined. The present structure of education has been examined in order to evaluate the current discussions on education and determine the missions, education has undertaken today. The current situation of architectural education accommodating variations in itself has been examined within this section. The future forecasts concerning the education have been considered so as to see where this thesis would stand among the contemporary developments. To make a forecasting about the future of architectural education, changing concepts in the general understanding of education have been used. XIIIIn the third section of the thesis, initiating from the necessity to evaluate the education periodically, studios taking place in the formal architectural education and workshops taking place in the informal education have been examined. In the part the studios are dealt, wherein the formal architectural design is experienced, the structure of the studio has been examined, design knowledge and processes have been researched, various practicing methods and the role of pedagogy in the studio have been investigated and the actors taking part in the education process have been presented. Under the last title, a general evaluation is made stating the necessity to support the studios -currently been carried out merely by the critics of the tutors- with workshops, seminars, trips, site study, readings- writings and practice of construction. Those activities shall bring the student from a passive state to a more active one, providing short period and dense projects where he can use his imagination and shall increase his knowledge and practice. In the part the workshops are dealt, wherein the informal architectural design is experienced, the structure of the workshops has been defined, its variations are examined and samples from different workshops are given. Under the last title a general evaluation is made stating the advantages of workshops that include the encouragement of group work, supporting the relations with other disciplines, providing independent media, forming out the spirit of sharing, preparing an uninterrupted fluid medium, increasing self confidence, enabling freedom and self satisfaction, production in a short time period, one to one practicing experiences, forming out of a medium that provokes creativity, providing the philosophical and cultural interaction. In the fourth section, to found a base for the assumptions stated out in the thesis and to evaluate the ideas of the students and the educational staff concerning the studios and the workshops, a survey has been made in Yıldız Technical University. The participants think that the content and management of the project courses should be renewed according to the conditions of today. Additionally, they think that studio might have an informal side and various activities to take place in the studio shall contribute to the architectural design education. In the last section the conclusions of thesis and the pathfinder discussions for the future studies have been presented stating the necessity of a studio that combines the formal and the informal. Accordingly, formal architectural design education today, alone with itself, can not be sufficient. Studios that take place in formal architectural design education have to be reconsidered according to the developments in the field of pedagogy and have to be supported by the informal methods. Formal architectural education supported by informal education have been stated to be a contemporary application. Informal media within the content of architectural design experience can be achieved by workshops. Independent, undoubted, dense working media reached at the workshops are good samples for the studios. The making up of the defective parts of the formal education by workshops and the student's being on his own and making his decisions independently shall conclude in the student's arrogating his work to himself and approaching it with more responsibility. Supporting and developing the workshop structure, which can hardly be located in the formal education, finds a place much easily in the informal education, and forming of the workshop - studio coherence shall contribute for both students and tutors. XIVThe necessity for the studio that combines formal and informal should be supported by the authorities and should be applied. The advantages of workshops should be made heard by the tutuors and students and those must be encouraged to organize and participate in such activities. The main theme stated in this thesis can be developed in various ways in the future studies. One of them could be a comperative study of design activity in a studio and a workshop example that enables to define the independent structure of workshops detailly. An other one could be examining the effects of computer technologies over the workshops. What kind of advantages could a medium, that separates the person from the reality, gain by means of the virtuality of interactive systems? Lastly, the paradox brought by the survey within the content of the thesis could be examined. According to the survey, educational staff have stated that they have created a free designing medium while students have said educational staff approach them with the master-apprentice method. In this sense, investigating the difference between the“thoughts”and "applications9 of the educational staff concerning the studio over some examples, consists of an other field of study. xv