Küresel ısınmanın doğal afetlere etkisinin artvin ili özelinde incelenmesi
Investigation of the effect of global warming on natural disasters in artvin
- Tez No: 540657
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Sanayi Devrimi ile beraber atmosferde birikmeye başlayan başta CO2 olmak üzere, diğer sera gazlarının yeryüzünden uzaya geri yansıyan uzun dalgalı ışınları tutması nedeniyle, ortalama yüzey sıcaklıklarında belirgin bir artma eğilimi gözlenmektedir. Yeryüzündeki her değişimin mutlaka bir sonucu da vardır. Sıcaklıktaki bu artış yeryüzünde olumsuz etkiler göstermektedir. Dünyamızın unsurları arasında yer alan doğal dengenin bozulmasına, iklimlerin değişmesine, yeryüzündeki heyelan, sel, kasırga gibi birçok afetin tetiklenmesine, buzulların erimesine, sonuç olarak insan ve doğa yaşamının olumsuz yönde etkilenmesine neden olmaktadır. Sıcaklıktaki bu artış Dünya üzerinde bölgesel olarak farklılıklar arz etmektedir. İşte bu farklılıklara göre de o bölgelerde afetlerin büyüklüğünü ve sayısını farklı olarak etkilemektedir. Bu çalışmada küresel ısınmanın Artvin İli'ndeki afetlere etkisi incelenmiştir. Öncelikli olarak buharlaşmaya etki eden faktörler arasında sıcaklığın önemi belirtilmiş, daha sonra küresel ısınma faktörü incelenmiştir. Sıcaklık artışının buharlaşmaya etkisi, dolayısıyla yağışlara ve afetlere etkisi incelenmiştir. Aynı zamanda Artvin'in iklim özelliklerine ve iklimdeki değişimlere de değinilmiştir. Artvin İli afetler konusunda, önce ilçeler bazında ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Ardından Artvin İli geneli baz alınarak heyelan, sel, kaya düşmesi ve çığ afetleri oranları incelenerek bu afetlerin maddi ve manevi zararlarından bahsedilmiştir. Sonuç olarak küresel ısınmanın varlığı belirtilmiş ve grafikler üzerinden afet sıklıklarına ve afet hasar sıklıklarına artırıcı yönde tesir ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the Industrial Revolution, there is a clear tendency to increase in average surface temperatures due to the fact that other greenhouse gases, especially CO2, which accumulate in the atmosphere, keep long-wave rays from the ground. Indeed, there has been an increase of 0.8 0C in the global temperature in the last century.Every change in the world is an end in itself. This increase in temperature has negative effects on the earth. It causes the changing nature of the natural balance, the triggering of many landslides such as landslides, floods and hurricanes on the earth. In short, human and nature life is affected in the negative direction. This increase in temperature varies regionally across the world. According to these differences, the size and number of disasters in different regions is affected differently. In this study, the effect of global warming on disasters in Artvin Province was investigated. First of all, the importance of temperature was determined among the factors affecting evaporation, then the global warming factor was examined. The effect of temperature increase on evaporation and hence the effect of rainfall on disasters has been investigated. At the same time, the climate characteristics of Artvin and the changes in climate are also mentioned. Artvin province was firstly evaluated on the basis of districts. Then, the landslides, floods, rock falls and avalanche disasters ratios were examined by taking the general and spiritual damages of these disasters. As a result, the presence of global warming has been identified and it has been determined through graphs that it increases the frequency of disasters and the frequency of disaster damage.