Türkiye için fotovoltaik panel performans oranının dış sıcaklık ve güneş radyasyonuna bağlı olarak belirlenmesi
Determination of photovoltaic panel performance ratio value dependent on external temperature and solar radiation for Turkey
- Tez No: 540667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada literatürde bir eksiklik olarak yer alan Türkiye geneli için panel performans oranlarının saatlik, aylık ve yıllık olarak tespiti yapılmıştır. Türkiye'deki tüm illere ait panel yüzey sıcaklıkları son otuzbeş senelik radyasyon değerlerinden yola çıkılarak detaylı bir biçimde hesaplanmıştır. Panel yüzey sıcaklığı tespit edilen illerin panel performans oranları hesaplanarak harita haline getirilmiştir. Hesaplanan tüm bu değerlerden sonra PV modül çıkışlarından elde edilebilecek elektrik üretimi tüm iller için ayrıca hesaplanmıştır. Türkiye'deki 81 il için panel performans olasılık dağılımları tespit edilerek sunulmuştur. Bu dağılımlar sayesinde herhangi bir ilde panel performans oranının hangi değerler arasında değişebileceği kolaylıkla tespit edilebilecektir. Bu değerler sayesinde en iyi ve en kötü durum için hangi değerlerin elde edilebileceği belirlenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study as a deficiency in the literature located hourly rate for the overall performance of the panels Turkey, the determination is made on a monthly and annual basis. On the whole panel surface temperature of the last thirty-five years starting in Turkey radiation value it was calculated in detail. Panel surface temperature of the provinces determined by determining the performance rates of the panel has been turned into map. After all these calculated values, electricity generation from PV module outputs has been calculated separately for all provinces. Panel performance probability distributions for 81 provinces in Turkey are provided are identified. Thanks to these distributions, it is easy to determine which values of the panel performance ratio can be changed in any province. With these values, it can be determined which values can be obtained for the best and the worst situation.