Rize ilindeki bazı alabalık işletmelerinin kuluçka sistemlerindeki bakteriyel patojenlerin araştırılması
The investigation of bacterial pathogens in hatchery systems of some trout farms in Rize province
  1. Tez No: 540668
  2. Yazar: GÖKHAN SOYKÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ KAYIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Patoloji, Su Ürünleri, Pathology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, Rize ilinde yer alan 11 farklı alabalık yetiştiricilik tesislerinin kuluçka sistemlerinden Kasım 2016 ile Nisan 2017 tarihleri arasında su, yumurta, alevin ve fry örneklemeleri yapılmıştır. Bu örneklerde katı ve sıvı genel besiyerleri kullanılarak bakteriyel kontaminasyon araştırılmış ve izole edilen bakteriler moleküler yöntemler kullanılarak tanımlanmışlardır. Çalışma sonucunda bakteriyel izolasyonlar fry bireylerde 16 suş, giriş suyu 8 suş, gözlenmiş yumurta 8 suş, gözlenmemiş yumurta 6 suş ve alevinlerde 3 olamak üzere toplam 41 olarak belirlenmiştir. Bakterilerin çoğunluğunun Aeromonas ve Pseudomonas cinslerine ait olduğu, bunun yanı sıra Lelliottia sp., Bacillus sp. ve Lactococcus lactis türleri kuluçka sistemlerinden izole edilen bakteriler olmuştur. Çalışma sonucunda, Rize İli su ürünleri yetiştiricilik tesislerinin bahsi geçen işletmeler bazında kuluçka sistemlerinin bakteriyel patojenler açısından oldukça kontamine olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the scope of this thesis, water, eggs, alevin and fry samples were taken from the incubation systems of 11 different trout farming hatchery systems in Rize between November 2016 and April 2017. In these examples, bacterial contamination was investigated by using solid and liquid general media and the isolated bacteria were identified by molecular methods. As a result of the study, bacterial isolations were determined as 16 strains in fry individuals, 8 strains in inlet water, 8 strains in eyed eggs, 6 strains in not eyed eggs and 3 strains in alevin. The majority of bacteria belong to the genera Aeromonas and Pseudomonas, as well as Lelliottia sp., Bacillus sp. and Lactococcus lactis species were isolated from incubation systems. As a result of the study, it was determined that Rize Province aquaculture facilities are highly contaminated in terms of bacterial pathogens.