Au-Ag-Cu, Au-Ag, Au-Cu ve Ag-Cu alaşımlarının termofizik özelliklerinin termodinamik olarak incelenmesi
Thermodynamical investigation of thermophysic properties of Au-Ag-Cu and Au-Ag, Au-Cu and Ag-Cu alloys
  1. Tez No: 540693
  2. Yazar: HACI BAYRAM İŞLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DOGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışmada, üçlü Au-Ag-Cu sıvı alaşımın viskoziteleri altın, gümüş ve bakırın bir fonksiyonu olarak hesaplanmıştır. Ag-Cu (xAg / xCu = 0.543, 1373 – 1473 – 1573 K) kesitleri için bileşimler, GSM, Muggianu, Kohler, Toop, Hillert, Steetharaman-Sichen, Kaptay, Hirai, Lida-Ueda-Morita ve Gasior modelleri kullanılarak, 1373, 1473 ve 1573 K sıcaklıklarında hesaplanmıştır. Tüm bu modellerle hesaplanan sonuçlar hem kendi aralarında hem de deneysel sonuçlarla karşılaştırılmış ve bu alaşım için öne çıkan en iyi model belirlenmiştir. Genel olarak, tüm modellerin sonuçları hem kendi aralarında hem de deneysel sonuçlarla uyum içinde olmakla beraber, tüm modeller içinde en iyi sonuç Kohler geometrik modeli ile alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the viscosities of the triple Au-Ag-Cu liquid alloy were calculated as a function of gold, silver and copper. The viscosity values of the Ag-Cu alloy were calculated for the xAg / xCu = 0.543 cross-section, using the GSM, Muggianu, Kohler, Toop, Hillert, Steetharaman-Sichen, Kaptay, Hirai, Lida-Ueda-Morita and Gasior models at 1373, 1473 and 1573 K. The results of all models are generally consistent with each other and with experimental results. It is seen from the investigation of the the calculations that the most compatible result is obtained from all models is one of Kohler model.