Performance of free space optical communication systems
Serbest uzay optik haberleşmenin başarımı
  1. Tez No: 540696
  2. Yazar: ABDULGANI ABSHIR IBRAHIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANSAL GÜÇLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Serbest alan optik (FSO) haberleşme sistemleri, büyük bant genişliği, yüksek veri hızı, lisanssız spektrum ve daha az güç gereksinimi de dahil olmak üzere radyo frekansı (RF) kablosuz iletişim sistemlerine göre önemli avantajlara sahiptir. Bununla birlikte, optik iletişim sistemlerinin performansı, atmosferik türbülansın zararlı etkilerinden dolayı bozulmakta, bu da serbest alan boyunca hareket ederken ışık ışınına bir şiddet ve faz dalgalanmasına neden olmaktadır. Atmosferik türbülansın sınırlayıcı etkileriyle mücadele etmenin bir yolu, verici ve alıcı taraflarında çoklu verici ve / veya alma açıklığı kullanmaktır. Bu tez çalışması iki ana bölüme ayrılabilir. Birinci bölümde, FSO iletişim sistemlerinin performansındaki bozulma etkileri kanal kestirim hataları altında incelenmiştir. Özellikle, bir FSO iletişim bağlantısının, alt taşıyıcı yoğunluk modülasyonu (SİM) tabanlı faz kaydırmalı anahtarlama (PSK) modülasyon tekniğini kullanan, hatalı bir gamma-gamma türbülans kanalı üzerindeki ortalama bit hata oranı (BER) performansı dikkate alınmıştır. Ayrıca, işaretleme hatalarının bağlantı performansı üzerindeki istenmeyen etkileri de araştırılmaktadır. Bu tez çalışmasının ikinci bölümünde, genelleştirilmiş Malaga (M) türbülans kanalına göre maksimum oranlı iletim (MRT) tabanlı FSO bağlantısının performansı tartışılmaktadır. FSO iletişim sisteminin birden fazla vericiye sahip olduğu ve daha sonra ortalama BER ve kesinti olasılığı performanslarının sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Free space optical (FSO) communication systems possess numerous notable advantages over radio frequency (RF) communication systems, namely, large bandwidth, high data rate, license-free spectrum and less power requirement. However, the performance of optical communication systems deteriorates due to the detrimental effects of the atmospheric turbulence, which causes an intensity and phase fluctuations to the light beam while travelling through the free space. One way to combat the limiting effects of the atmospheric turbulence is to employ multiple transmitting and/or receiving apertures at the transmitter and receiver sides. This thesis study can be divided into two main parts. In the first part, the deteriorating effects of channel estimation errors on the performance of FSO communication systems is investigated. Particularly, the average bit error rate (BER) performance of an FSO communication link over an imperfect gamma-gamma turbulence channel employing subcarrier intensity modulation (SIM) based phase shift keying (PSK) modulation technique is considered. Moreover, the undesired effects of pointing errors on the link performance is also explored. The second part of this thesis work discusses the performance of maximum ratio transmission (MRT) based FSO link over generalized Malaga (M) turbulence channel. It is assumed that the FSO communication system has multiple transmitters and then the average BER and the outage probability performances are provided.