A custom-design atmospheric channel emulator for the performance evaluation of free space optical communication systems
Açık uzay optik haberleşmesinin performans değerlendirmesi için özel tasarım atmosferik emülatörü
  1. Tez No: 478624
  2. Yazar: BURAK KEBAPÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tezde, geliştirilen atmosferik çemberin özellikleri ve sistem üzerinde yapılan ölçüm metodları açıklanmış ve detaylı olarak analiz edilmiştir. Biz kendi tasarımımız olan atmosferik kanal emülatörümüzü FSO sistemini ölçümlemek ve deneysel olarak FSO linklerini farklı hava koşullarında test etmek için kullanıyor ve sonuçları analiz ediyoruz. Daha sonra sisli yağmurlu ve tribunlanslı hava durumlarını yaratıyor, farklı dalgaboylarındaki sinyal gücü kaybını inceliyoruz. Elde edilen sonuçlardan sis nedeniyle oluşan sönümleme katsayısı için daha isabetli yeni bir model öne sürüyoruz.
Özet (Çeviri)
The properties of atmospheric chamber and measurement methods that are used in this system are explained and analyzed in detail. We present our own custom design atmospheric channel emulator for FSO system evaluations and experimentally investigate the performance of FSO links in different weather conditions. First, we present a link budget and quantify the geometrical loss. Then, we emulate foggy,rainy and turbulent weather conditions inside the chamber and quantify the absorption loss for different wavelengths. Based on the experimental data, we also propose a new and accurate model for the prediction of fog attenuation coefficient.