Voltammetrik yöntemle D-3 vitamini (cholecalciferol) tayini
Determination of vitamin D-3 (cholecalciferol) by using voltammetric method
  1. Tez No: 540697
  2. Yazar: ŞERİFE KAHYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, kolekalsiferolün çok duvarlı karbon nanotüp modifiye camsı karbon elektrot üzerindeki elektrokimyasal davranışı, döngüsel voltammetri yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Hazırlanan modifiye elektrot yüzeyinde kolekalsiferolün voltammetrik tayini, doğrusal taramalı voltammetri yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. 5×10-5-1x10-3 M konsantrasyon aralığında 0,9914 korelasyon katsayısı ile iyi bir doğrusallık elde edilmiştir. LOD ve LOQ değerleri sırasıyla 1,7×10-5 ve 5,1×10-5 M olarak hesaplanmıştır. Önerilen elektrodun cevabı kolekalsiferolün belirlenmesi için yeterince tekrarlanabilirdir. Önerilen modifiye elektrot, 300.000 I.U kolekalsiferol/mL içeren ticari bir oral solüsyonda kolekalsiferol tayini için başarıyla uygulanmıştır. Oral solüsyondan kolekalsiferolü ekstrakte etmek için metanol kullanılarak gerçekleştirilen basit bir sıvı-sıvı ekstraksiyon tekniği izlenmiştir. Önerilen yöntem ile elde edilen sonuçlar, ticari oral solüsyonun kolekalsiferol içeriği ile uyum içerisindedir.
Özet (Çeviri)
Herein, electrochemical behavior of cholecalciferol on a multiwalled carbon nanotube modified glassy carbon electrode was evaluated by using cyclic voltammetry. Voltammetric determination of cholecalciferol on the prepared modified electrode was carried out using linear sweep voltammetry. A good linearity was obtained with a correlation coefficient of 0,9914 between 5×10-5 – 1×10-3 M. The LOD and LOQ values were calculated as 1,7×10-5 and 5,1×10-5 M, respectively. The response of the proposed electrode was sufficiently repeatable for determining cholecalciferol. Finally, the proposed modified electrode was successfully applied to the determination of cholecalciferol in a commercial oral solution that contains 300.000 I.U cholecalciferol/mL. A simple liquid-liquid extraction technique by using methanol was followed to extract cholecalciferol from the oral liquid. The results obtained with the proposed method were in agreement with cholecalciferol content of the commercial oral solution.