İnce metal yüzlü sandviç kirişlerde batma yüklerinin belirlenmesi
Indentation of sandwich beams having thin metal faces
  1. Tez No: 540749
  2. Yazar: UMUT HEKİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET UFUK ÇAĞDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, yarı-statik tekil yükler altındaki polistren köpük (XPS) çekirdekli ve mdf ara katmanlı galvanizli galvanizli sac dış yüzlü sandviç kirişlerin batma yüklerinin sonlu elemanlar yöntemi ile belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu maksatla, geliştirilmiş olan sonlu elemanlar modelleri ile elde edilmiş olan sayısal neticeler eldeki deney neticeleri ile karşılaştırmalı olarak sunulmuştur. Araştırmada kullanılan sonlu eleman modellerini oluşturmak için Octave ve SAP2000 programları kullanılmıştır ve sayısal model oluşturma aşamaları tez içinde detaylı şekilde açıklanmıştır. Bu modeller vasıtasıyla elde edilen sayısal neticeler bu tezde sunulmuş olan deneysel neticeler ile karşılaştırılmıştır. Yapılan karşılaştırma, sayısal modellerin ön batma yüküne ön-tasarım maksadıyla kullanılabilecek nispette yeteri kadar yakın netice verdiğini göstermiştir. Son olarak, deneysel neticeler ile sayısal modeller arasındaki farkların muhtemel sebepleri tartışılarak sayısal modellerin iyileştirilmesi için bazı önerilerde bulunulmuştur. Ayrıca, köpük çekirdeğin sayısal modelinin gerçeğe daha yakın bir şekilde oluşturulabilmesi için çekirdek malzeme özelliklerinin yükleme yönü ve şekil değiştirme düzeyine bağlı olarak belirlenmesi gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is aimed to investigate the indentation loads of thin galvanized steel sandwich beams using the finite element method. For this purpose, finite element models are used to calculate the approximate indentation loads. Then, modified analytical expression yielding the pre-indentation loads is developed. After that, indentation tests (Tests are the scope of the project BAP Code : FYL2016-1424) are conducted on the specimens produced to check validity of the finite element model and the results of analytical expressions. To create the finite element models Octave and SAP2000 Structural Analysis and Design software have been used and the analysis steps are shown detailed in the thesis. The indentation loads obtained by the finite element model and the test results have been listed and comparison has been made. This comparison shows that, the results are appropriate for pre-design procedures. Probable causes of this discrepancy are investigated and suggestions have been made. It is tought that, to get better results by the finite element models, specification of the core material (foam) should be determined by using the load direction and deformation issues.