Camın metal bağlı elmas taşlarla taşlanmasının araştırılması
Study on grinding of glass with metal-bond diamond tools
  1. Tez No: 540748
  2. Yazar: NİYAZİ ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Taşlama, taşlama takımlarıyla iyi yüzey kalitesi elde etmek için kullanılan karmaşık bir aşındırıcı kesme işlemidir. Bu çalışmada, üç farklı elmas taşlama taşı hazırlanmış ve test edilmiştir. Deneyler, yüzey taşlama makinesi ile düz cam fabrikasında gerçekleştirilmiştir. Taşlama disklerinin mikro yapısı Tarama Elektron Mikroskobu ve Enerji Dağıtıcı X-ışını Analiz Cihazı (EDX) kullanılarak analiz edildi. Ayrıca, elmas taşlama taşlarının ömürleri birbiriyle karşılaştırıldı. Sonuçlar, bakır bazlı elmas takımlara demir eklenmesinin takım ömrünü arttırdığını, ancak yüzey kalitesini düşürdüğünü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Grinding is a complex abrasive cutting process used to obtain good surface quality with grinding tools. In this study, three different diamond grinding tools were prepared and tested. Experiments were performed in a flat glass factory with a surface grinding machine. The microstructure of the grinding wheels was analyzed using a Scanning Electron Microscope and Energy Dispersive X-ray Analysis Device (EDX). Moreover, a service life of the diamond tools is compared to each other. The results show that the addition of iron to copper-based diamond wheels increased the service life but reduced the surface quality.