Prediction of maximum muscular endurance time involving four stabilization exercises assessments using machine learning methods
Makine öğrenme yöntemlerini kullanarak dört stabilizasyon egzersizlerini içeren maksimum dayanıklılık süresinin tahminlenmesi
- Tez No: 540798
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kas dayanıklılık süresi, bisiklete binme, kürek çekme, kros kayağı, yüzme ve koşma gibi çeşitli spor dallarındaki sporcuların performansını etkileyen önemli bir bileşen olarak görülmektedir. Doğrudan ölçümün bazı dezavantajları nedeniyle, araştırmacılar maksimum kas dayanıklılık süresini belirlemek için alternatif yollara ihtiyaç duyarlar. Bu tezin amacı, demografik değişkenler (yaş, cinsiyet, boy, kilo ve vücut kitle indeksi), submaksimal veriler (algılanan güç değerlendirmesi) ve makine öğrenme yöntemlerinden Destek Vektör Makine (SVM), Çok Katmanlı Algılayıcı (MLP), Genelleştirilmiş Sınıflandırma Sinir Ağı (GRNN), Radyal Temel Fonksiyon (RBF) ve Tek Karar Ağacı (SDT) yöntemlerini kullanarak maksimum dayanıklılık süresini tahmin etmek için yeni modeller oluşturmaktır. Tahmin modellerinin performansının değerlendirilmesinde kök ortalama kare hatası (RMSE) ve çoklu korelasyon katsayısı (R) kullanılmıştır. Sonuçlar SVM'nin kabul edilebilir bir doğrulukla maksimum dayanıklılık süresi tahmini için uygulanabilir bir yöntem olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The muscular endurance time is viewed an important component influencing the performance of athletes in various sport branches, such as cycling, rowing, cross-country skiing, swimming and running. Due to several drawbacks of direct measurement, researchers need alternative ways to determine maximum muscular endurance time. The aim of this thesis is to build new models for predicting the maximum endurance time using demographic variables (age, gender, height, weight and body mass index), submaximal data (rating of perceived exertion) and machine learning methods including support vector machines (SVM), multilayer perceptron (MLP), generalized regression neural network (GRNN), radial basis function (RBF) and single decision tree (SDT). The root mean square error (RMSE) and multiple correlation coefficient (R) have been used for assesing the performance of prediction models. The results suggest that SVM is a viable method for maximum endurance time prediction with an acceptable accuracy.