Bayer prosesinde ortaya çıkan kırmızı çamurun renk gideriminde kullanılması için yenilikçi yöntemlerin araştırılması
Investigating innovative methods to re-use red mud emergent in the Bayer process for color removal
  1. Tez No: 540815
  2. Yazar: HÜSEYİN AKBIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, alüminyum endüstrisi atığı olan kırmızı çamur ozon ile modifiye edilmiş ve sulu çözeltilerde bulunan İndigo Blue GLF boyar maddesinin ozon aktiviteli kırmızı çamur (OAKÇ) üzerine adsorpsiyonu araştırılmıştır. Modifikasyonun adsorpsiyon verimine etkisini incelemek amacıyla OAKÇ'a paralel olarak ham kırmızı çamur (HKÇ) deneyleri yürütülmüştür. Optimum adsorpsiyon koşullarının belirlenmesi aşamasında 25 oC sıcaklık ve pH: 6,5 sabit olmak üzere adsorban dozu ve temas süresinin adsorpsiyona etkisi incelenmiştir. Deneysel veriler kullanılarak adsorpsiyonun Langmuir ve Freundlich izotermlerine uygunluğu araştırılmıştır. 5 mg/L boyar madde derişimli sentetik çözeltiler kullanılarak gerçekleştirilen çalışmalarda, 4 g/100 ml adsorban dozu ve 30 dk temas süresi uygulandığında HKÇ ve OAKÇ için sırasıyla % 70.24 ve % 80,99 giderim verimleri elde edilmiştir. Her iki malzemede de adsorban dozu ve temas süresi artışı adsorpsiyon kapasitesini arttırmıştır. Sonuç olarak, ozon ile gerçekleştirilen modifikasyonla ham kırmızı çamurun adsorpsiyon kapasitesinin arttığı görülmüştür. Bol miktarda ve kolaylıkla temin edilebilen kırmızı çamur, atıksulardan renk giderimi için alternatif bir adsorban niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
In this study, red mud as the by-product of aluminum industry was treated with ozone, and effect of ozone-treated red mud (OTRM) on the adsorption of Indigo Blue GLF dye in liquid solution was explored. To capture its effect on adsorption efficiency, the control group of raw red mud (RRM) was experimentally set. In determining the optimal adsorption conditions, the effects of adsorbent dose, and contact duration on the adsorption efficiency were tested holding 25 oC and pH 6.5 constant. Using the experimental data, the suitability of Langmuir and Freundlich isotherms to adsorption was studied. As a result of the experiments based on the synthetic solutions of 5 mg/L dye concentration, 4 g/100 mL adsorbent dose and 30 min contact duration led to 70.24 % and 80.99 % removal efficiencies by RRM and OTRM, respectively. For both materials, the increased adsorbent dose and contact duration enhanced the adsorption capacity. Overall, the ozone treatment enhanced the adsorption of raw red mud. Red mud, which is in abundant supply and easily and readily available, appears to be a promising alternative adsorbent for the color removal in wastewater.