5XXX-6XXX alüminyum alaşımlarının otomatik MIG kaynak yöntemi ile birleştirilebilirliğinin araştırılması
Investigation of the weldability of 5XXX-6XXX aluminum alloys with automatic MIG welding method
- Tez No: 540818
- Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, AA 5754 ve AA 6013 türü alüminyum alaşımı malzemeler MIG kaynak yöntemi ile birleştirilmiş ve birleştirmelerin mekanik, korozyon ve mikroyapı özellikleri incelenmiştir. Kaynak işlemleri argon koruyucu gaz ortamında, üç farklı tel ilerleme hızı (akım) ve üç farklı kaynak ilerleme hızında gerçekleşmiştir. Kaynak işlemlerinde çapı 1,2 mm olan AWS A510: ER5356 ilave dolgu metali kullanılmıştır. Kaynaklı bağlantıların mekanik özellikleni belirlemek için kaynaklı numunelere; çekme, eğme, çentik darbe ve sertlik testleri, korozyon dayanımlarının belirlenmesi için elektrokimyasal korozyon testi uygulanmıştır. Ayrıca kaynak bölgesi mikroyapı çalışmaları ile karakterize edilmiştir. Çekme testleri sonucunda kopmaların kaynak metali ve ısı tesiri altındaki bölgede (ITAB) gerçekleştiği ve uygun parametre seçiminde bağlantı performansının %90'ı aştığı görülmüştür. Eğme testleri sonucunda uygun parametrelerde birleştirilmiş numuneler 180o eğilirken, uygun olmayan parametrelerde ergime sınırından çatlama ve kırılmalar belirlenmiştir. Çentik darbe testleri sonucunda en yüksek tokluk AA 5754 ITAB'dan ölçülmüştür. Birleştirmelerin AA 6013 ITAB'ı ile kaynak metallerinden ölçülen tokluk değerlerinin birbirlerine yakın olduğu belirlenmiştir. Korozyon testi sonuçlarına göre, birleşme hatası (yetersiz ergime) olan numunelerin korozyona daha çabuk uğradığı görülmüştür. Yapılan sertlik testleri sonucunda ise en yüksek sertlik değerleri AA 6013 ITAB'ında ölçülürken onu sırasıyla kaynak metali ve AA 5754 ITAB'ı takip etmiştir. Mikroyapı incelemeleri sonucunda ise tüm kaynak metalinin dentritik yapıya sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, aluminum alloys AA5754 and AA6013 joined by GMAK method and mechanical, microstructure and corrosion properties of the joints were investigated. Welding process was performed in argon shielding gas with three different wire feeding speeds and welding speeds. The AWS A510: ER5356 filler wire metal with a diameter of 1.2 mm was used in welding process. In order to determine the mechanical properties of the joints, the welded specimens subjected to tensile, bending, fracture toughness and hardness tests. In addition, electrochemical corrosion test was conducted to were define corrosion resistance of the specimens and however the welding zone of the specimens characterized by microstructure examinations. Fractures occurred in weld metal and heat affected zone (HAZ) in the tensile tests. In addition, joint performance exceeded up to 90% under the appropriate used parameters. While the welded samples joined with convenient parameters were bended 180o, the cracks and fractures were occured on the fusion line boundary due to unsuitable parameters. According to impact toughness test results, the highest toughness value was obtained from HAZ of AA5754. Besides, toughness values evaluated from the HAZ of AA6013 on the joints and weld metal were nearly same. The corrosion tests result showed that the samples with joint defects (insufficient melting) were exposed to corrosion rapidly than the others. With respect to hardness test results, the maximum hardness value was measured from at the HAZ of AA6013 and this was followed by the weld metal and HAZ of AA5754 sequentially. From the point of microstructure inspections, structures of all the weld metals were dendritic.