Tunçbilek lavvarı ince atıklarından yağ aglomerasyonu yöntemiyle kömür kazanımı
Recovery of coal from fine tailings of Tuncbilek coal washeryby oil agglomeration
  1. Tez No: 540819
  2. Yazar: ÖZÜM YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY USLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Petrol ve doğalgaz rezervleri yok denecek kadar az olan ülkemizin sahip olduğu en önemli yerel kaynak kömürdür. Kömür rezervlerimizin büyük bölümünü kalitesi düşük linyitler oluşturmaktadır. Bu sebeple linyitlerimizin birçoğu lavvarlarda temizlenerek kaliteleri artırılmaktadır. Lavvarlarda, kömürün ince fraksiyonu (-500 µm) etkin bir şekilde temizlenememekte ve atık barajlarına gönderilmektedir. Bu durum, önemli bir enerji kaynağı olan kömürün kaybedilmesine yol açtığı gibi çevresel kirliliğe de sebep olmaktadır. Bu çalışma kapsamında Türkiye'deki lavvarlardan biri olan Tunçbilek lavvarı ince boyutlu atıklarından, atık yağın bağlayıcı olarak kullanıldığı yağ aglomerasyonu yöntemiyle kömürün kazanılması amaçlanmıştır. Çok sayıda parametre aglomerasyon işleminde değişken olarak incelenmiş, çeşitli tuzların ve sürfaktantların performans üzerindeki etkileri belirlenmiştir. Ayrıca aglomerat kazanım yöntemi olarak eleme yerine flotasyon da kullanılarak her iki yöntemin performansı karşılaştırılmıştır. Şlam uzaklaştırma yapılmadan atıklardan başarılı bir şekilde kömür kazanılamadığı anlaşılmış, şlamı atılmış atıklardan %31,8 kül içerikli kömür %47,6 organik malzeme verimi ile kazanılmıştır. Tuzlar kullanıldığında %30,8 kül içerikli kömür elde edilmiş, organik malzeme verimi %63,9'a yükselmiştir. Sürfaktantlar kullanıldığında daha küllü kömür (%41) %63 organik malzeme verimiyle kazanılmıştır. En başarılı sonuç aglomerat kazanımında elekler yerine flotasyon kullanıldığında elde dilmiş, %30,5 küllü temiz kömür %92 organik malzeme verimi ile kazanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Coal is the most important domestic energy source of Turkey due to limited reserves of oil and natural gas. However, coal reserves mainly comprise low quality lignites. Therefore, quality of these lignites is increased in coal washeries. Fine fraction (-500 µm) of coal in washeries can not be cleaned efficiently and disposed to tailings ponds. This situation causes loss of a valuable energy sources as well as environmental pollution. In the present study, recovery of coals from fine tailings of Tunçbilek coal washery of Turkey by waste oil using agglomeration was investigated. Several parameters were investigated as variables in agglomeration process. Effects of various salts and surfactants on the performance were determined. In addition, flotation was comparatively used instead of sieving in agglomerate recovery stage. It was found that considerable coal recovery from the tailings could not be performed without desliming. After desliming, a clean coal with 31,8% was recovered by 47,6% organic matter recovery. When the salts and surfactants were used, clean coals with 30,8% and 40,8% were obtained by organic matter recovery of 63,9% and 63,4%, respectively. Using of flotation instead of sieving produced most satisfying results in which a clean coal with 30,5% ash was recovered by 92% organic matter recovery.