Gemi inşaatında kullanılan alüminyum alaşımlarının kaynak parametrelerinin belirlenmesi
Determination of welding parameters of aluminum alloys used in shipbuilding
  1. Tez No: 890377
  2. Yazar: CANER FARUK ÇAKICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP TAŞLIÇUKUR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gemi Makineleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Günümüzde gemi inşaatında hafif ve korozyona karşı dayanıklılıkları nedeniyle alüminyum alaşımlarının kullanımı artmıştır. Bu kapsamda bu çalışmada gemi inşa alanında en çok kullanılan 5XXX ve 6XXX serisi alüminyum alaşımlarından 5083 ve 6005 serisi alaşımlar seçilerek değişen kaynak parametreleriyle birleştirilmesinin mekanik dayanım ile mikroyapıya tesiri araştırılmıştır. Kaynak yöntemi olarak MIG (Metal Inert Gas) yöntemi tercih edilmiştir. Kaynaklı birleştirmelerde 9 m/dk, 10 m/dk ve 11 m/dk olmak üzere üç değişik kaynak hızı, 155 A, 170 A ile 185 A olmak üzere üç değişik kaynak akım değeri uygulanmıştır. Kaynak numunelerine çekme dayanımı ile sertlik testi uygulanarak mekanik dayanımları tespit edilmiş bunun yanı sıra optik mikroskop ile yapılan incelemelerle mikroyapı karakterleri araştırılmıştır. MIG kaynak yöntemi ile birleştirilen M1, M2, M3, M4, M5, M6 kodlu numunelere ait çekme dayanımları 67.7, 72, 75.5, 62.3, 66.6, 64 MPa olarak tespit edilmiştir. Yapılan kaynaklı birleştirmede en fazla çekme dayanımı 186 A kaynak akım değeri ile 11 m/dk kaynak hız parametrelerine sahip M3 kodlu numunede tespit edilmiştir. Bu çalışmada yüksek ısı girdisinin belirli bir değerin üzerinde olduğu takdirde mikroyapı ve mekanik dayanımları olumsuz etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the use of aluminum alloys has increased in shipbuilding due to their lightness and resistance to corrosion. In this context, in this study, 5083 and 6005 series alloys were selected from the 5XXX and 6XXX series aluminum alloys, which are the most used in the field of shipbuilding, and the effects of combining them with varying welding parameters on mechanical strength and microstructure were investigated. MIG (Metal Inert Gas) method was preferred as the welding method. Three different welding speeds, 9 m/min, 10 m/min and 11 m/min, and three different welding current values, 155 A, 170 A and 185 A, were applied to the welded joints. By applying tensile strength and hardness tests to the weld samples, their mechanical strength was determined, and their microstructural characteristics were investigated by examining them with an optical microscope. The tensile strengths of the samples coded M1, M2, M3, M4, M5, M6 joined by MIG welding method were determined as 67.7, 72, 75.5, 62.3, 66.6, 64 MPa. The highest tensile strength in the welded joint was determined in the M3 coded sample with a welding current value of 186 A and welding speed parameters of 11 m/min. In this study, it was concluded that high heat input negatively affects microstructure and mechanical strength if it is above a certain value.