Gemi geri dönüşüm sanayinde örnek bir risk değerlendirmesi
A sample ri̇sk asessment in the ship recycling industry
  1. Tez No: 540821
  2. Yazar: YUNUS EMRE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNÜGÜL YILMAZ ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Risk değerlendirmesi; işletmenin ve çalışanların korunması açısından çok önemli bir parametredir. Bir işletmede potansiyel olarak var olan tehlikeler ancak risk değerlendirme metotlarıyla görünür hale gelmektedirler. Bu görünür hale gelen tehlikeler için kaynağında çözümler üretilir ise işletmenin ve işçilerin iş kazalarından korunması sağlanacaktır. İş kazası minimuma indirilmiş bir işletmede verimlilik, karlılık ve huzur tesis edilmiş olacaktır. Ülkemizde ekonomimize ve istihdamımıza çok büyük katkısı olan gemi geri dönüşüm sanayisi 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununun dokuzuncu maddesi uyarınca iş yerlerinin iş sağlığı ve güvenliği açısından yer aldığı tehlike sınıfları tebliğ ekinde yer alan iş yeri tehlike listesinde“ çok tehlikeli”işler sınıfında yer almaktadır. Bu durum maalesef sektörde iş kazalarına ve meslek hastalıklarına sıkça rastlanmasına sebebiyet vermektedir. Sektörün rehber niteliğinde bir risk değerlendirme uygulamasına ihtiyacının varlığı kesindir. Bu tez çalışmasında gemi geri dönüşüm sektörü için muhtemel tüm riskler ve eksiklikler işletmeyi bölümlere ayırarak (birinci söküm alanı, ikincil söküm alanı, son söküm ve tehlikeli atık ayıklama alanı, malzeme ve iş ekipmanı depolama alanı, tehlikeli atık depolama alanı, sosyal tesisler ve ofis) değerlendirmeye alınmıştır. Riskler Kinney risk değerlendirme metoduna göre hesaplanmıştır. Alınan önlemlerle birlikte risk değerleri yeniden hesaplanmıştır. Sektör için diğer nicel risk değerlendirme metotlarından her hangi birinin de uygulanabilir olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Risk assessment; is a very significant parameter for the protection of the employees and the bussiness. In an enterprise, potentially existing hazards are only visible through risk assessment methods. If solutions are produced at the source for these visible hazards, it will be ensured that the workers and operators are protected from these work accidents. In a business with a minimum of work accidents; efficiency, profitability and peace of mind will be established. In our country, the shipbuilding industry, which has a great contribution to our employment and economy in accordance with the ninth article of the Law No. 6331 on occupational health and safety, belongs to the“very dangerous”class of work on the workplace hazard list in the annex of the hazard classes for workplace health and safety. In the sector, this situation unfortunately causes frequent occurrence of occupational accidents and occupational diseases. The need for a risk assessment application as a guideline of the sector is certain. In this thesis, all possible deficiencies and risks for ship recycling sector are separated by departments (first dismantling area, secondary dismantling area, final dismantling and hazardous waste sorting area, material and work equipment storage area, hazardous waste storage area, social facilities and office) has been taken into consideration. According to the Kinney risk assessment method, risks are calculated. Risk measures have been recalculated with the measures taken. It has been seen that any other quantitative risk assessment methods for the sector are applicable.