Dynamic strain ageing behaviour of 316L austenitic stainless steel
316L östenitik paslanmaz çeliklerin dinamik gerinim yaşlanma davranışları
  1. Tez No: 540823
  2. Yazar: GUMA ALNAJI MOHAMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada, 316L östenitik paslanmaz çeliğinin dinamik deformasyon yaşlanma davranışı ana malzeme, kaynaklı bağlantı ve kaynak metali şartları için araştırılmıştır. Ana malzeme, kaynaklı bağlantı ve kaynak metalinden elde edilen çekme test numuneleri 25, 100, 200, 300, 400, 500, 600, 700, 800oC test sıcaklıklarında ve 1x10-3 s-1 gerinim oranında çekme testine tabi tutulmuştur. Farklı şartlarda ve sıcaklıklarda test edilen numunelerin mikroyapı ve kırık yüzey incelemeleri optik ve tarama elektronmikroskobunda (SEM) yapılmıştır. 316L östenitik paslanmaz çelik ana malzeme, kaynaklı bağlantı ve kaynak metali şartlarında farklı dinamik deformasyon yaşlanma davranışı göstermiştir. Bu durum mikroyapı ve mekanik özellikler göz önünde bulundurularak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, dynamic strain ageing phenomena in AISI 316L austenitic stainless steel was investigated under as-received, as-welded, and weld metal conditions. Tensile test was carried out on as-received, as-welded, and weld metal conditions for the temperatures of 25, 100, 200, 300, 400, 500, 600, 700, 800oC at a strain rate of 1x10-3 s-1. Microstructure and fracture surfaces were investigated by optic and scanning electron microscopes (SEM). 316L austenitic stainless steel showed different dynamic strain ageing behavior under as-received, as-welded, and weld metal conditions, which are discussed in terms of microstructure and mechanical properties.