Preterm bebeği olan annelere verilen terapötik dokunma eğitiminin annelerin bağlanma düzeyi ve bebeğin yanıtlarına etkisi
The effect of therapeutic touch training given to mothers with preterm babies on attachment level and the responses of the baby
  1. Tez No: 540826
  2. Yazar: ŞEYDA CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Araştırma, preterm yenidoğanlara anneleri tarafından uygulanan şefkatli veya nazik dokunma yönteminin annenin bağlanma düzeyine ve bebeğin yanıtlarına etkisini belirlemek amacı ile randomize kontrollü deneysel araştırma tasarımında gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, Bursa İlinde bulunan bir devlet hastanesinin Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesine Ağustos 2016 ve Ağustos 2017 Tarihleri arasında yatırılan tüm bebekler ve anneleri; örneklemini ise; bu tarihler arasında yatan, araştırma kriterlerine uyan ve randomizasyon yöntemi ile dahil edilen 90 anne ve bebeği (şefkatli dokunma=30, nazik dokunma=30, kontrol=30) oluşturdu. Çalışma verileri; Bilgi Formu, Maternal Bağlanma Ölçeği (MAI), Anderson Davranışsal Durum Puanlaması (ABSS) ve İzlem Formları ile toplandı. Veriler, SPSS 22 paket programı ile analiz edildi. Normal dağılıma uygunluk Shapiro Wilks, iki grup arası değerlendirmeler Student t testi, ikiden fazla grup arası değerlendirmeleri Tek Yönlü ANOVA testi ve farklılığın hangi gruptan kaynaklandığını tespit etmek için ise post hoc Tukey HSD testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The study was carried out as a randomized controlled experimental research to determine the effect of gentle human touch or Yakson methods applied by the mothers to their preterm newborns on mother's attachment level and baby's response. Population of the study is all of the babies who were hospitalized at the neonatal intensive care unit of a state hospital in Bursa Province between August 2016 and August 2017 and the mothers of the babies; its sample is 90 mothers and their babies included with randomization method who were matching the criteria who were also hospitalized between these dates (Yakson=30, gentle human touch=30, control=30). Study data has been collected with Information Form, Maternal Attachment Inventory (MAI), Anderson Behavioral State Scoring System Scoring (ABSS) and Observation Forms. The data were analyzed with SPSS 22 package program. Suitability to the normal distribution was tested with Shapira Wilks, evaluations between two groups were evaluated with Student t test, evaluations between more than two groups were tested with Unilateral ANOVA test, and to determine which group was the reason of discrepancies post hoc Turkey HSD test was used.