Ergenlerde aileden algılanan duygu dışavurumunun duyguları ifade etmeye ve psikososyal uyuma etkisi
The effect of expression of emotions, perceived from family, on adolescents in expressing their emotions and on psychosocial adaptation
  1. Tez No: 540858
  2. Yazar: NÜVİT ATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM BUZLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Çalışma, ergenlerde aileden algılanan duygu dışavurumunun, duyguları ifade etmeye ve psikososyal uyuma etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı kesitsel nitelikteki araştırmanın evrenini; İstanbul ili Anadolu yakasında eğitim veren özel bir meslek lisesinde öğrenim gören, 15-18 yaş arası 279, örneklemini ise çalışmaya katılmayı kabul eden 233 ergen oluşturdu. Verilerin toplama aracı olarak: Bilgi Formu, Duyguları İfade Etme Ölçeği, Ergenlerde Kısaltılmış Duygu Dışavurum Ölçeği ve 11-18 Yaş Gençler İçin Kendini Değerlendirme Ölçeği kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, frekans, Ki-kare, Mann Whitney U, Kruskal Wallis tek yönlü varyans analizi ve Spearman korelasyon testleri kullanıldı. Araştırmaya katılan ergenlerin %67'si kadın, %66,1'i 16 yaşındaydı ve yaş ortalamaları 16,06±,66 (min: 15, maks: 18, median: 16) idi. Çekirdek aile yapısı %86,7 olup, %45,9'unun bir, %33,6'sının iki kardeşinin olduğu görüldü. Ergenlerde duygu dışavurumunun alt boyut ve toplam puanının medyan değerler üzerinden ortalama ve daha düşük seviyelerde; duyguları idade etme toplam puanının medyan değerler üzerinden ortalamanın üzerinde olduğu belirlendi. 11-18 yaş gençler için kendini değerlendirme yeterlik toplam t puanı: 41,18±8,08, içe yönelim t puanı: 59,12±10,35, dışa yönelim t puanı: 53,03±10,72 ve KDÖ toplam problem t puanı: 56,69±10,39 olarak bulundu. Kızlarda içe yönelim, erkeklerde dışa yönelim sorunlarının daha fazla olduğu saptandı. Ergenlerde aileden algılanan duygu dışavurumunun, psikososyal uyum ile pozitif yönde orta düzeyde ilişkili olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
This study is prepared to determine the effect of expression of emotions, perceived from family, on adolescents in expressing their emotions and their psychosocial adaptation. 279 adolescents between 15 and 18 years old, studying in a private vocational school of health, located in Anatolian side of Istanbul province, have formed the population of this descriptive cross-sectional study whereas the sample was composed of 233 adolescents, who agreed to participate the study. Information Form, Emotion Expression Scale, Shortened Emotion Expression Scale for Adolescents, and Self-Evaluation Scale for 11-18 years old Teens were used to collect data instruments. Percentage, frequency, Chi Square, Mann Whitney U, Kruskal Wallis one-way analysis of variance and Spearman's correlation tests were used in assessing the data. 67% of participants of the study are women and 66.1% are 16 years old and age average is 16.06±.66 (min: 15, max: 18, median: 16). 86.7% of the participants are in an elementary family and it is seen that 45.9% of them have one and 33.6% have two siblings. It is found that sub-dimension and total score of emotion expression in adolescents is at average and lower levels, based on median values, whereas total score of expression of emotions is higher than the average based on median values. It is found that self-assessment competence total t score is 41.18±8.08, internal orientation t score is 59.12±10.35, external orientation t score is 53.03±10.72 and KDÖ total problem t score is 56.69±10.39 for 11-18 years old teens. It is also found that internal orientation problems are more in girls whereas external orientation problems are seen more in boys. It is seen that expression of emotions perceived from family has medium level relation with psychosocial adaptation in a positive manner in adolescents.