Liseli ergenlerin ebeveyne bağlanma stilleri, empati düzeyleri ve saldırgan davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between adolescents' parenting styles, empathy levels, and aggressive behaviors
  1. Tez No: 540878
  2. Yazar: NİHAN BALŞIK KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Psychology, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu tez araştırması ile ergenlerin ebeveyne bağlanma stilleri ile empati düzeyleri ve saldırgan davranışları arasındaki ilişki ele alınmıştır. Araştırmada aynı zamanda güvensiz bağlanma ve empati eksikliği sonucunda oluşan saldırgan davranışlara yönelik olarak okul sosyal hizmetine yönelik koruyucu ve önleyici müdahalelere ilişkin olarak öneriler sunulmaktadır. Bu araştırmada amaçlı örneklem yöntemi benimsenerek yaşları 13 ile 18 arasında değişen ve 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında Ankara ilindeki liselere devam eden toplam 253 ergen bireyle çalışılmıştır. Araştırmada, nicel araştırma yöntemi modellerinden olan betimsel ve ilişkisel araştırma modelinden yararlanılmıştır. Araştırmanın verileri, demografik bilgileri içeren Kişisel Bilgi Formunun yanı sıra, Ebeveyne Bağlanma Envanteri (Anne ve Baba Formu), Empatik Eğilim Ölçeği ve Saldırganlık Ölçekleri ile elde edilmiştir. Elde edilen veriler Güvenirlilik Çözümlemesi, Pearson Korelasyon Testi, Bağımsız Gruplar T-Testi, One-Way ANOVA ve Post-Hoc Tukey Testi teknikleri ile çözümleme edilmiştir. Araştırmadan elde edilen analiz bulgularına bakıldığında liseli ergenlerin, ebeveyne bağlanma stilleri, empati düzeyleri ve saldırgan davranışları alt ölçek puanları arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Elde edilen bulgular doğrultusunda okul iklimini etkileyen saldırgan davranışların önlenmesi amacıyla okul sosyal hizmet uygulamalarını şekillendirebilecek koruyucu ve önleyici müdahale önerileri sunulmuştur. Anahtar Sözcükler Ergenlik, bağlanma, saldırganlık, empati, okul sosyal hizmeti
Özet (Çeviri)
In this thesis research, the relationship between aggressive behaviors in adolescence and attachment theory and empathy levels were considered. The research is also were aimed at the reveal aggressive behaviors resulting from insecure attachment, and empathy and the present recommendations for resolving this situation through preventive and interventions that school social worker can provide. In the study, a total of 253 adolescents, who attended high schools in Ankara province in the academic year 2018-2019 aged between 13 and 18 years, were enrolled in the study. In the research, a descriptive research model which is one of the quantitative research method models is used. The data of the study were obtained by Parent Linking Inventory (Parental Form), Empathic Tendency Scale and Aggression Scales as well as Personal Information Form including demographic information. The data were analyzed by using the reliability analysis, Pearson Correlation Test, Independent Groups T-Test, One-Way ANOVA, and Tukey Test techniques and SPSS 22 package program. When the analysis findings obtained from the research were examined, a significant difference was found between the scores of parents, high school attachment styles, empathy levels, and aggressive behaviors sub-dimension. To prevent aggressive behaviors affecting the school climate based on the findings, protective and preventive intervention suggestions that shape the social work practices were presented. Key Words Adolescence, attachment, aggression, empathy, school social work