Kurumda kalan ergenlerin bağlanma ilişkileri ve öğrenilmiş güçlülük düzeyi
Attachment relationships and level of learned resourcefulness of institutionalised adolescents
  1. Tez No: 427624
  2. Yazar: HACER SUBAŞI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NADİRE GÜLÇİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Psychology, Social Services
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu kesitsel araştırma, bağlanma ilişkileri ve öğrenilmiş güçlülüğün kurumda kalma ve aile yanında kalma temelinde karşılaştırılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla araştırmaya Hüseyin Avni Sözen Andolu Lisesi'nde eğitim gören ve ailesinin yanında kalan 31 ergen ile Beykoz BSRM'de ve Andolu BSRM'De kalan 30 ergen katılmıştır. Toplam katılımcı sayısı 61'dir ve katılımcıların ortalama yaşı 17'dir. Veri toplamada, Yetişkin Bağlanma Ölçeği (YBÖ), Ebeveyn ve Akrana Bağlanma Envanteri (EABE)-Kısa Form ve Rosenbaum Öğrenilmiş Güçlülük Ölçeği (RÖGÖ) kullanılmıştır. Bulgular incelendiğinde, kurumda kalan ergenlerin, ailesinin yanında kalan ergenlere kıyasla daha güvensiz bağlanma örüntüsüne sahip oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this cross-sectional study was to investigate and compare attachment relationships and learned resourcefulness on the basis of staying in institutions and staying with families. In accordance with this objective, the data was collected from 31 adolescents who stayed with their families and having education at Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi and 30 adolescents who stayed in institutions. The total number of adolescents in this study was 61, and the average age of the participants' was 17. Adult Attachment Scale (AAS), Inventory of Parent and Peer Attachment (IPPA)-Short Form and Rosenbaum's Learned Resorucefulness Scale (RLRS) were used for data collection. It was found that, adolescents who stayed in institutions had higher insecurity in their attachment relationships than adolescents who stayed with their families.