Hipertansiyon tanısı olan bireylerin kan basıncının düzenlenmesinde alternatif burun solunumu egzersizinin etkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the effect of alternate nostril breathing on the regulation of blood pressure in individuals with a diagnosis of hypertension
  1. Tez No: 540877
  2. Yazar: GAMZE UĞUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Deneysel tasarımlı bu araştırma hipertansiyon tanısı olan hastaların kan basıncının düzenlenmesinde alternatif burun solunum egzersizinin etkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirildi. 37 kişiden oluşan deney grubu ve 39 kişiden oluşan kontrol grubu basit randomizasyon yöntemi ile oluşturuldu. Hastaların klinikte kan basıncı, dakika kalp hızı ve oksijen satürasyonları ölçüldü. Deney grubunda bulunan hastalara alternatif burun solunumu egzersizi, kontrol grubunda bulunan hastalara sessiz oturma seansı hakkında bilgi verildi. Gruplardan iki hafta boyunca, günde 15 dakika kendilerine öğretilen uygulamaları gerçekleştirmeleri istendi. İkinci haftanın sonunda hastaların klinik ölçümleri tekrarlanarak elde edilen veriler değerlendirildi. Çalışmaya alınan 76 hastanın %72,4'ü kadın, %27,6'sı erkekti. Klinikte yapılan ölçüm sonuçlarında deney grubu SKB ve DKB değerinde yaklaşık 4 mmHg, kontrol grubunda SKB değerinde yaklaşık 3 mmHg, DKB değerinde ise 5 mmHg düşüş görüldü. Gruplar arası değerlendirmede ise deney grubunun ikinci klinik ölçümlerinde SKB değerinde anlamlı düşme saptandı. Evde kan basıncı takiplerinde kontrol grubunda ilk hafta SKB değerinde 3 mmHg düşme görüldü fakat ikinci hafta SKB değeri aynı kaldı. Deney grubunda ise ilk hafta SKB değerinde 3 mmHg'lik düşüş ikinci hafta da devam etti. Ayrıca deney grubunun DKB değerinde de 2 mmHg azalma görüldü. Sonuç olarak; alternatif burun solunumu egzersizinin parasempatik sistem aktivasyonunu arttırarak otonomik sinir sisteminin iyileştirilmesinde fayda sağlayacağı düşünülmektedir. Egzersizin farmakolojik tedaviye ek olarak uygulanması, hipertansif hastaların ilaç dozlarını azaltmasına ve kan basıncının kontrol altına alınmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This experimentally designed study was conducted to evaluate impact of alternate nostril breathing in regulation of BP in hypertensives. Experimental group consisting of 37 and control group consisting of 39 individuals were formed by simple randomization method. BP, heart rate and oxygen saturations of the patients were measured in the clinic. Participants were informed about alternate nostril breathing in the experimental group, quiet sitting session of the patients in the control group. Groups performed exercises for 15 minutes a day for two weeks. At the end of the second week, the clinical measurements of the patients were repeated and the obtained data were evaluated. Of the 76 patients studied, 72.4% were female and 27.6% were male. In the clinical results, test group showed a decrease of about 4 mmHg in the SBP and DBP values, about 3 mmHg in the SBP value and 5 mmHg in the DBP values in the control group. At home, control group showed a decrease of 3 mmHg in the first week, but the second week was the same. In the experimental group, decrease of 3 mmHg in first week of SKB continued in second week. A decrease of 2 mmHg was also observed in the DBP of the experimental group. As a result; it is thought that alternate nostril breathing will benefit in improving autonomic nervous system by increasing activation of parasympathetic system. Additional administration of exercise with pharmacological treatment will help hypertensives to lower drug doses and control BP.