Balkan savaşları sırasında İstanbul'da gündelik hayat(1912-1913)
Daily life in İstanbul during balkan wars (912-1913)
- Tez No: 540887
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Osmanlı tarihinin son dönemlerini kapsayan Balkan Savaşları dünya tarihinine yön veren son derece önemli bir siyasi olaydır. Bu savaşların ardından meydana gelen gelişmelerin etkileri günümüze kadar hissedilmekle birlikte, Balkan Savaşlarının gerçekleştiği (1912-1913) yıllarda, İstanbul'da özellikle sosyal alanda meydana gelen değişimler son derece çarpıcıdır. İstanbul'a muhacirlerin gelişi ile birlikte İstanbul'da çok önemli değişiklikler gözlenerek muhacirlerin İstanbul'da yaşadıkları problemler, bu geliş ile beraber İstanbul'un gündelik hayatında gözlenen değişiklikler ve İstanbul şehrinin kendine has şehirsel meselerinin varlığı Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşüne işaret etmesi nedeniyle değerlendirilmesi gereken bir konudur. Bunun yanısıra Osmanlı Devleti'nin payitahtı İstanbul'da birtakım köklü değişikliklerin meydana gelmesi ve toplum bakış açısının temelden sarsılarak değişmesi, imparatorluğun diğer şehirlerinde de değişikliğin yaşanmasına neden olmuştur. Ayrıca Osmanlı başkentinin Balkan Savaşları esnasında Bulgarlar tarafından düşürülmesi ihtimali, toplum üzerinde bir korkuya ve gerginliğe neden olmuştur. Bu nedenle dönemin insanları başkentlerini ve elde kalan topraklarını koruma dürtüsü ile hareket etmiş ve ilerleyen dönemlerde yaşanacak Kurtuluş Savaşı'na model olması açısından son derece önemlidir. Bu nedenle milli direnişin ilk örneklerinin Balkan Savaşlarında yaşandığını söyleyebiliriz. Milli direnişin emareleri sayılabilecek yardımlaşma, savaşa yazılma, cemiyetleşme, basın yoluyla haksızlıkları duyurmaya çalışma ilk olarak Balkan Savaşları sırasında meydana gelmiş ve bu faaliyetlerin en çok İstanbul'da yürütülmesi son derece önemli bir sosyal dayanışmadır. Sosyal dayanışmasının yanısıra toplum içinde yaşananlara kayıtsız bir tabakanın da olması dönemin bir başka sorunudur. Dönemin en önemli kitle iletişim aracı olan gazeteler, Balkan Savaşları yıllarında çok fazla faaliyet göstererek, mezalimleri ve Balkan Savaşlarının haksızlığını kamuoyuna duyurmaya çalışır. Bu nedenle Balkan Savaşları ve gündelik hayata dair pek çok basın yayın organı incelenmiştir. Bu çalışmada, Balkan Savaşları esnasında meydana gelen olayların İstanbul'da gündelik olaylar üzerindeki etkileri, yaşanan problemler ve 1912-1913 yıllarında İstanbul'da meydana gelen değişiklikler incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Balkan Wars covering the last period of Ottoman history is a very important political event that guided the history of the world. Although the effects of the developments following these wars have been felt until now, the changes in the social sphere in Istanbul, especially in the years of the Balkan Wars (1912-1913), are very striking. With the arrival of immigrants in Istanbul, there are many important changes in Istanbul, the problems experienced by the immigrants in Istanbul, their reflections on the daily life of the immigrant problems and the problems of the city of Istanbul, which should be evaluated because of the problems of the Ottoman Empire. housing. In addition, a number of radical changes in the Ottoman Empire's Istanbul and the change of the society's perspective from the ground up, led to a change in other cities of the empire. Moreover, the possibility of the Ottoman capital being reduced by the Bulgarians during the Balkan Wars caused a fear and tension on society. For this reason, it is very important for the people to be the models of the Independence War that will take place in the coming periods. For this reason, we can say that the first examples of national resistance took place in the Balkan Wars. The first attempt to promote injustice through the help of national resistance, to write to the war, to become a society, and to hear about the injustices through the press was the first time during the Balkan Wars, and the most important of these activities was the social solidarity in Istanbul. In addition to social solidarity, there is also an indifferent layer of the society. The newspapers, which are the most important mass media in the period, are trying to publicize the atrocities and the injustice of the Balkan Wars by performing a lot of activities during the Balkan Wars. For this reason, many media organs of Balkan wars and daily life were examined. In this study, the effects of the events occurring during the Balkan Wars on the daily events in Istanbul, the problems and the changes in Istanbul in 1912-1913 was examined.