Arşiv belgelerine göre Balkan Savaşları'nda Osmanlı Devleti'nde muhacir çocuklara yönelik uygulamalar
The implementations for the immigrant (Muhajir) children in the Ottoman Empire during the Balkan Wars according to archives
- Tez No: 947423
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF TURAL, PROF. DR. NECDET HAYTA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Balkan Savaşları, Osmanlı Devleti açısından sadece askeri ve siyasi sonuçlarla sınırlı değildir. Ayrıca insani, toplumsal ve demografik yönleriyle de derin etkileri olan bir dönemdir. Balkan Savaşları sonrasında Osmanlı Devleti, Balkanlardaki topraklarının büyük bir kısmını kaybetmiştir. Savaş sırasında ve sonrasında yüzbinlerce insan can güvenliği endişesiyle İstanbul başta olmak üzere Anadolu'nun muhtelif yerlerine göç etmek zorunda kalmıştır. Bu kitlesel göç dalgası, yalnızca yetişkinleri değil, çocukları da olumsuz etkilemiştir. Çocuklar, savaşın hem mağdurları hem de Osmanlı Devleti'nin yürüttüğü göç ve iskân politikalarının bir parçası olmuştur. Göç eden çocukların durumları ve sorunlarına yönelik geliştirilen politikalar göç çalışmalarında en az üzerinde durulan konulardan biridir. Savaş alanlarında çocukların maruz kaldığı travmalar, göç sürecinde karşılaştıkları zorluklar, gittikleri yerlerde barınma, sağlık, eğitim sorunları ve Osmanlı Devleti'nin göç eden muhacir çocukların bu sorunlarının çözümüne yönelik geliştirdiği stratejilerin araştırılması çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Çalışma hazırlanırken öncelik olarak Osmanlı Arşiv Belgeleri ve Kızılay Arşivi'ne yer verilmiştir. Ayrıca gazete haberleri ve hatıratlarla çalışma zenginleştirilmiştir. Özetlemek gerekirse; tez çalışması orijinal kaynaklara, birincil elden arşiv verilerine göre hazırlanmıştır ve bu sayede özgün bir araştırma eseri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The Balkan Wars were not limited to military and political outcomes for the Ottoman Empire. It was also a period that had profound effects in humanitarian, social and demographic aspects. As a result of the Balkan Wars, the Ottoman Empire lost a large portion of its lands in the Balkans. During and after the war, hundreds of thousands of people were forced to migrate to various parts of Anatolia, especially Istanbul, due to concerns about their safety. This wave of mass migration negatively affected not only adults but also children. Children were both victims of the war and a part of the migration and accommodation policies implemented by the Ottoman Empire. The policies developed for the situations and problems of migrant children are one of the least emphasized issues in migration studies. The purpose of the study is to investigate the traumas children were exposed to in war zones, the difficulties they faced during the migration process, the problems of accommodation, health and education in the places they went to, and the strategies developed by the Ottoman Empire to solve these problems of migrant children. While preparing the study, priority was given to Ottoman Archival Documents and Red Crescent Archives. In addition, the study was enriched with newspaper news and memoirs. To summarize, the thesis was prepared based on original sources and primary archive data, and thus an original research work was created.