Staphylococcus aureus ve Escherichia coli bakterilerinde kademeli olarak geliştirilen antibiyotik direncinin bitkisel maddeler ile engellenmesi
Inhibition of the Antibiotic Resistance Gradually Generated in Staphylococcus aureus and Escherichia coli Bacteria by Herbal Matters
- Tez No: 540892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL DÖŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bakterilerde antimikrobiyal maddelere karşı gelişmekte olan direnç mekanizmaları günümüzün en büyük problemlerindendir. Yeni antimikrobiyal maddelerin keşfedilmesi için yapılan çalışmalar devam ederken, hazırda bulunan antibiyotiklerin korunması için de adımlar atılmalıdır. Bu amaçla modern ya da klasik pekçok strateji geliştirilmekte ve denenmekte olup, bitkilerden elde edilen maddelerin bu alanda kullanılması da öne çıkan yöntemler arasındadır. Evrimsel mikrobiyoloji yöntemi, antibiyotik direncinin oluşumunu laboratuvar ortamında gerçekleştirerek bu sürece etki eden faktörleri belirlemek ve bunlara müdahale edebilmek üzere geliştirilmiş bir yöntemdir. Bu çalışmada evrimsel mikrobiyoloji yöntemiyle Staphylococcus aureus ve Escherichia coli'nin, kademeli olarak antibiyotiklerin sub-inhibitör konsantrasyonlarına maruz bırakılmak suretiyle direnç kazanmaları ve bu direncin henüz oluşmadan engellenmesi ya da geciktirilmesi amacıyla, çeşitli bitkilerden elde edilen bazı maddelerin etkisinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla standart ve klinik S. aureus ve E. coli suşları, meropenem ve siprofloksasinin gittikçe artan dozlarına maruz kalırken tarçından elde edilen sinnamaldehit, yeşil çaydan elde edilen epigallokateşin gallat, zerdeçaldan elde edilen kurkumin, nardan elde edilen punikalagin ve karanfilden çıkarılan karanfil yağı gibi antimikrobiyal etkileri bilinen maddelerin direnç oluşumuna olan etkileri incelenmiştir. Deney sonucunda kontrol grubunda sadece siprofloksasine maruz bırakılan S. aureus ve E. coli'nin dirençli hale geldikleri, bitkisel maddeler bu sürece dahil olduğunda ise direnç gelişmediği gözlenmiştir. Meropeneme maruz bırakılan S. aureus ve E. coli suşları ise dirençli hale gelmemiş, sadece minimum inhibitör konsantrasyon (MİK) değerlerinde bir artış olmuş, bitkisel maddeler ve antibiyotiklerin birlikte kullanılmaları durumunda ise MİK değerlerinin daha düşük kaldığı gözlenmiştir. Bu sonuçlar bitkisel maddelerin, antibiyotiklerin MİK değerlerinin düşürülmesi ve dolayısıyla direnç gelişiminin engellenmesine katkıda bulunabileceklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
One of the biggest problems of our day is the developing resistance mechanisms in bacteria. As new antimicrobials continue to be discovered, antibiotics that are on the table must be preserved. The use of essential oils is one of the methods which is used to protect antibiotics. Evolutionary microbiology method is a method developed in order to determine the factors affecting this process and to intervene in this process by realizing the formation of antibiotic resistance in the laboratory environment. In this study, it was aimed to determine the effect of some substances obtained from various plants on the antibiotic resistance gained by evolutionary microbiology in order to inhibit or delay this resistance of Staphylococcus aureus and Esherichia coli. For this purpose, when S. aureus and E. coli exposed to increasing doses of meropenem and ciprofloxacin, the effects of cinnamaldehyde obtained from cinnamon, epigallocatechin gallate from green tea, curcumin from turmeric, punicalagin obtained from pomegranate, and clove oil on developing antibiotic resistance were examined. As a result, when the volatile oils were included in this process, resistance was not observed in S. aureus and E. coli exposed to ciprofloxacin adversely the control group. Hovewer the S. aureus and E. coli the minimum inhibitor concentration (MIC) values were increased, the strains exposed to meropenem did not become resistant. When the volatile oils and antibiotics combined, the MIC values remained lower. These results demonstrate that plant essential oils can contribute to lowering the MIC values of antibiotics and thus preventing resistance development.