İnfertil kadınlarda damgalanma ve umutsuzluk ile başa çıkma tarzlarının belirlenmesi
Determination of stigmatization, hopelessness and coping styles of infertile women
- Tez No: 540893
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN OSKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma infertil kadınlarda damgalanma ve umutsuzluk ile başa çıkma tarzlarının belirlenmesi amacıyla yapıldı. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Reprodüktif Endokrinoloji ve İnfertilite Bilim Dalı'nda Aralık 2017- Nisan 2018 tarihleri arasında infertilite tedavisi alan 278 infertil kadınla yapılan çalışma, kesitsel ve tanımlayıcı tipte planlandı. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“İnfertilite Damgalanma Ölçeği (İDÖ)”,“Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ)”,“Başa çıkma tutumlarını Değerlendirme Ölçeği (BÇTDÖ)”kullanıldı. İnfertil kadınların orta düzeyde damgalanmaya (47,54±18,60) maruz kaldıkları ve en çok toplumsal damgalanma ve sosyal geri çekilmeyi deneyimledikleri, hafif düzeyde umutsuzluk (3,81±2,87) yaşadıkları belirlendi. İnfertil kadınların kullandıkları başa çıkma yollarına bakıldığında en fazla duygusal odaklı başa çıkma yollarından dini başa çıkma (14,67±1,80), pozitif yeniden yorumlama ve gelişmeyi (12,74±2,55) kullandıkları belirlendi. İnfertil kadınların damgalanma ve umutsuzluk düzeyleri ile kullandıkları başa çıkma yollarını, eğitim durumu ve sosyal çevre ile olan ilişkisinin etkilediği saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the stigmatization, hopelessness and coping styles of infertile women. The study was planned in Istanbul University Faculty of Medicine, Reproductive Endocrinology and Infertility Department, with 278 infertile women who received infertility treatment between December 2017 and April 2018 as cross-sectional and descriptive type. In the collection of the data, The“Personal Information Form”,“Infertility Stigmatization Scale (İDÖ)”,“Beck Hopelessness Scale (BUÖ) ”and“COPE Inventory (BÇTDÖ) ”were used to collect the data. It was determined that infertile women were exposed to moderate stigmatization (47,54±18,60), experiencing most social stigmatization and social withdrawal and experienced modest hopelessness (3,81±2,87). When considering the ways of coping used by infertile women, it was determined that they used the most religious coping (14,67±1,80) and positive reinterpretation and growth (12,74±2,55) in emotional-focused ways of coping. It was found that infertile women's stigmatization and hopelessness levels and their used ways of coping, were affected by their education situation and relationship with social environment.