A garden and atelier in common: Practices of commoning in the 100. yıl neighborhood, Ankara
Ortak bir bostan ve atölye: Ankara 100. yıl mahallesi'nde müşterekleştirme pratikleri
  1. Tez No: 540924
  2. Yazar: YAĞMUR KOÇAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESİM CAN ZIRH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez, insanların sosyal, ekonomik ve politik kapatmalar deneyimlediği bir toplumda, kent müştereklerinin ve müşterekleştirme pratiklerinin dönüştürücü ve özgürleştirici ihtimallerini tartışmayı amaçlamaktadır. Süregiden müşterekleştirme pratikleri ve ilişkilerinden ortaya çıkan mekanlar olarak incelediği müşterek kent mekanları üzerinden, insanların mevcut sosyal, ekonomik ve politik krizlerle gündelik hayatlarında nasıl mücadele ettiklerini tartışır. Bu amaçla, Ankara'daki 100. Yıl Mahallesi'nde müşterek mekanlar olan mahalle atölyesi ve bostanında gerçekleştirilen iki senelik katılımcı gözlem pratiğine başvurur. Bu mekanların kentte özgürleştirici karşılaşmalar yaratma ve dönüştürücü kolektif alışkanlıkların oluşmasına olanak sağlama süreçlerinde hem ihtimaller hem de sınırlar taşıdığını öne sürer.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to discuss the transformative and emancipatory possibilities of urban commons and practices of commoning in societies where people experience social, economic and political enclosures. Through an exploration of the common urban spaces as processes composed of ongoing practices and relationships of commoning, it explores the ways people compete with social, economic and political crises in their daily lives. For this purpose, it applies to a two-year-long practice of participant observation in the collective neighborhood atelier and garden (bostan) in 100. Yıl Neighborhood in Ankara. It argues these spaces carry both possibilities and limitations in the processes of creating emancipatory urban encounters and the formulation of transformative collective habits.