Repaglinid ve metforminin yüksek performanslı sıvı kromatografisi yöntemi ile yan yana tayini
Simultaneous determination of repaglinide and metformin by high-performance liquid chromatographic method
- Tez No: 540925
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP SAĞLIK ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında, repaglinid (RPG) ve metforminin (MTF) yan yana tayini için basit ve seçici yeni bir HPLC yöntemi geliştirilmiştir. HPLC yöntemi ters fazlı C18 kolonda; asetonitril- o-fosforik asit çözeltisi (pH: 3,0) (40:60, h/h) hareketli fazı ile 1,0 mL/dk akış hızında maddelerin ayrılması esasına dayanır. Dedeksiyon dalga boyu 225 nm ye ayarlanmıştır. Maddelerin doğrusal aralıkları MTF ve RPG için de 0,5-50 μg/mL olarak bulunmuştur. Gözlenebilme ve tayin sınırları ise sırası ile MTF için 0,545 ve 1,653 μg/mL; RPG için 0,601 ve 1,821 μg/mL'dir. Geliştirilen yöntemler iyi bir doğruluk ve hassasiyetle ilaç maddesinin tabletlerdeki analizine başarıyla uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a new simple and selective HPLC method has been presented for the simultaneous determination of repaglinide and metformin. The HPLC method was based on separation by using a mobile phase acetonitrile–o- phosphoric acid solution (pH 3.0) (40:60, v/v) and reversed-phase C18 column. The mobile phase flow rate was 1.0 mL/min. Substances were detected at 225 nm. The linearity ranges were found as 0.5–50.0 μg/mL, RPG and MTF, respectively. The limits of detection and quantification were found to be 0.545 and 1.653 μg/mL for MTF and 0.601 and 1.821 μg/mL for RPG, respectively. The proposed methods were successfully applied to the tablet analysis with good accuracy and precision.