Ahmed Adnan Saygun ve Ferit Tüzün'ün seçilmiş senfonik eserlerinde yer alan trompet sololarının incelenmesi
This research aimed to examine the trumpet solos in Ahmed Adnan Saygun and Ferit Tüzün selected symphonic works
- Tez No: 540935
- Danışmanlar: PROF. ALİ AKBAROV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma, Ahmed Adnan Saygun ve Ferit Tüzün'ün Seçilmiş Senfonik Eserlerinde Yer Alan Trompet Sololarının İncelenmesi amaçlamıştır. Türkiye'de bulunan senfoni orkestralarının repertuvarlarına en çok aldıkları, en çok seslendirilen eserler esas alınarak belirlenen senfonik eserlerdeki trompet sololarının bir kısmı, trompet icrası yönünden incelenmiştir. Araştırmanın giriş kısmında, trompetin tanımı, çeşitleri ve tarihsel gelişimi anlatılmıştır. Birinci bölümde Osmanlı Devleti'nde çok sesli müziğin gelişimi, Türkiye'de Cumhuriyet Dönemi ve sonrasında oluşmuş Türk müziği hakkında bilgi verilerek, ikinci bölümde Adnan Saygun ve Ferit Tüzün'ün seçilmiş senfonik eserlerinde yer alan trompet soloları incelenerek çalışma önerilerinde bulunulmuştur. Sonuç olarak, geleneksel müziğimiz ve çok sesli batı müziğini harmanlayan bu eserlerde icracılık açısından zorlayıcı bölümler için tavsiyeler verilmiş, eserlerin daha büyük kitlelere ulaştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine the trumpet solos in Ahmed Adnan SAYGUN and Ferit TÜZÜN selected symphonic works. The most performed works in the solo trumpet part of the basis determined symphonic works which are taken into the most of the symphony orchestra's repertoire in Turkey, were investigated for the execution of the trumpet. In the introduction of the study, the definition, types and historical development of the trumpet are explained. In the first section, information about development of polyphonic music in the Ottoman Empire and Turkish Music during Turkish Republic and after are provided. In the second section, trumpet solos in the symphonic works of the Turkish Composers are investigated and suggestions are provided. As a result, recommendations are given for the compelling parts of these works which blend traditional music and polyphonic western music, and aimed at delivering these works to larger masses.