Pemfigus grubu hastalıklarla hla-dqa1*05, hla-dqb1*02 ve hla-dqb1*03:02 genleri arasındaki ilişki
Relationship between pemphigus disease and hla-dqa1*05, hla-dqb1*02 and hla-dqb1*03:02 genes
- Tez No: 540934
- Danışmanlar: UZMAN BİLGEN ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Genetik, Dermatology, Genetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve Amaç: Pemfigus deri ve mukozalarda, ağrılı, gevşek bül ve erozyonlarla karakterize, kronik seyirli, otoimmün büllöz hastalık grubudur. Otoimmün sürecin etyopatogenezi net değildir. Doku uygunluk antijenleri kompleksi (MHC), insanda İnsan Lökosit Antijenleri (Human Leukocyte Antigens=HLA) adını alır. Çeşitli toplumlarda yapılan çalışmalarda pemfigus ile HLA grupları arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. Çalışmanın amacı pemfigus grubu hastalıklarla HLA-DQA1*05, HLA-DQB1*02 ve HLA-DQB1*03:02 genotipleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Kliniği'ne başvuran, pemfigus tanısı yeni alan ve pemfigus tanısı ile takip edilen 40 hastadan periferik kan örneği alınmıştır. Kontrol grubu için de aynı tarihler arasında hastanemizde çalışan, bilinen otoimmün hastalığı olmayan sağlıklı 41 bireyden kan örneği alınmıştır. Alınan kanlardan Tıbbi Genetik laboratuvarında DNA izolasyonu yapıldıktan sonra HLA-DQA1*05, HLA-DQB1*02, HLA-DQB1*03:02 genotipleri Real-Time PCR (Polymerase Chain Reaction) yöntemi ile çalışıldı. Çalışma sonuçları gruplar arasında istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: HLA-DQA1*05 alleli hasta grubunda, kontrol grubuna göre daha yüksek oranda negatif saptanmıştır (p=0,004). DQA1*05 negatif olanlarda hasta olma riski pozitif olanlara göre 2,8 kat daha fazla bulunmuştur. HLA-DQB1*03:02 alleli hasta grubunda daha yüksek oranda pozitif izlenmiştir (p=0,002). DQB1*03:02 pozitif olanlarda hasta olma riski negatif olanlara göre 2,1 kat daha fazla bulunmuştur. Çalışmamızda HLA-DQB1*02 alleli için hasta ve kontrol grubu arasında anlamlı fark gösterilememiştir (p=0,084). Erkek hastalarda HLA-DQB1*03:02 kontrol grubuna göre daha yüksek oranda tespit edilmiştir (p=0,011). Kadınlarda kontrol grubunda HLA-DQA1*05 hastalara oranla daha yüksek oranda bulunmuştur (p=0,014). Hasta grubunda, her gen için yaş, hastalık başlangıç yaşı, cinsiyet, klinik tip, takip süresi, hastalık şiddeti açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Sonuç: HLA sınıf 2 allelleri ile pemfigus grubu hastalıklar arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Çalışmamıza göre HLA-DQB1*03:02 alleli PV'ye yatkınlık oluştururken, HLA-DQA1*05 alleli PV açısından koruyucu özelliktedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Pemphigus is a chronic, autoimmune bullous disease characterized by painful, flaccid bullae and erosions in skin and mucous membranes. Etiopathogenesis of the autoimmune process is unclear. The major histocompatibility complex (MHC) is called Human Leukocyte Antigens (HLA) in human beings. Studies conducted in various societies showed a significant relationship between pemphigus and HLA groups. The aim of the study is to determine the association of the pemphigus group diseases with the HLA-DQA1*05, HLA-DQB1*02, HLA-DQB1*03:02 genotypes. Materials and methods: This study was performed using peripheral blood samples from 40 patients who were newly diagnosed and followed up with pemphigus diagnosis in Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital Dermatology Clinic. For the control group, blood samples were taken from 41 healthy volunteers working in our hospital between the same dates without known autoimmune disease. The study was performed in the medical genetics laboratory by investigation of HLA-DQA1*05, HLA-DQB1*02, HLA-DQB1*03:02 antigens with Real-Time PCR method after DNA isolation. The results of the study were evaluated statistically. Results: HLA-DQA1*05 was found to be negative in the majority of the patient group than in the control group (p = 0.004). In individuals with DQA1*05 negative, pemphigus disease was found to be 2.8-fold higher than those with DQA1*05 positive. HLA-DQB1*03:02 positivity was higher in the patient group (p = 0.002). The risk of pemphigus occurrence was 2.1 times higher in HLA-DQB1*03:02 positive individuals than negative group. There was no significant difference between the patient and control groups for the HLA-DQB1 * 02 allele in our study (p = 0.084). In male patients, HLA-DQB1*03:02 gene was detected at a higher rate than the control group (p = 0.011). In women of the control group, the HLA-DQA1*05 gene was found to be higher than in patients (p = 0.014). There was no statistically difference in age, age of onset, sex, clinical type, duration of follow-up, disease severity in patient group. Conclusion: Significant correlations were found between HLA class 2 alleles and pemphigus disease. We think that HLA-DQB1*03: 02 allele predispose to PV and HLA-DQA1*05 allele is protective for PV.