Dişeti çekilmelerinin tedavisinde modifiye tünel tekniği ile farklı tedavi yaklaşımlarının etkisinin klinik olarak değerlendirilmesi
Clinical evaluation of the effect different treatment approaches with modified tunnel technique in the treatment of gingival recessions
  1. Tez No: 541014
  2. Yazar: BİRSEN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT BALLI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüze kadar dişeti çekilmelerinin tedavisinde birçok teknik ve biyomateryal kullanılmıştır. Diğer periodontal plastik cerrahi operasyonlara kıyasla bağ doku greftinin (BDG) kök yüzeyi kapamada en iyi sonuçları sağladığı ve kök kapama teknikleri içinde altın standart olduğu kabul edilmektedir. Bu tekniklerde sürekli yeni gelişmeler olması ve yeni biyomateryaller deneniyor olması tekniklerin öngörülebilirliklerinin, klinik başarılarının artırılma çabası ve hastaların artan estetik beklentilerinin karşılanmak istenmesinden kaynaklanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, dişeti çekilmelerinin tedavisinde yeni nesil trombosit konsantresi olan konsantre büyüme faktörü (KBF) membranını modifiye tünel tekniği ile birlikte uygulayarak elde edilen sonuçları modifiye tünel tekniği ve bağ doku grefti uygulaması sonuçları ile klinik olarak karşılaştırmaktır. Çalışmaya Miller 1 ve 2. sınıf dişeti çekilmeleri olan 40 hasta dahil edildi. Hastalar randomize olarak modifiye tünel tekniği+BDG ve modifiye tünel tekniği+KBF ile tedavi edildi. Klinik ölçümler başlangıç ve 6. ayda değerlendirildi. 6 ay sonunda BDG grubunda %90,10±11,63 KBF grubunda ise %75,08±21,61 kök kapama elde edildi. Keratinize dişeti genişliği, dişeti kalınlığı ve ortalama kök kapama dışındaki tüm parametrelerde gruplar arasında farklılık gözlenmezken, bu parametrelerin BDG grubunda anlamlı olarak daha fazla olduğu saptandı. Çalışmamızın sonucu olarak KBF Miller 1 ve 2. sınıf dişeti çekilmelerinin tedavisinde başarılı bir şekilde uygulanabilir. Ancak çalışma sonuçlarımızı destekleyen daha fazla klinik çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Until today many techniques and biomaterials have been used in the treatment of gingival recessions. Connective tissue graft (CTG) is provided best root coverage outcomes compared to other periodontal plastic surgery operations and accepted the gold standard in root coverage techniques. New developments and biomaterials are being developed in these techniques due to the predictability of the techniques, increase their clinical successes and satisfy the increasing esthetic expectations of patients. The purpose of this study is to compare the clinical efficacy of new generation of platelet concentrate concentrated growth factor (CGF) membrane and connective tissue graft in modified tunnel technique. Forthy patients who have Miller's Class 1 and 2 gingival recessions are included in this study. Patients were randomly treated with modified tunnel technique+CTG and modified tunnel technique+CGF. Clinical parameters were evaluated at baseline and 6 months. Percentage root coverage was 90,10±11,63% for CTG group and 75,08±21,61% for CGF group. There was no statistically significant difference between the groups in all parameters except width of keratinized gingiva, gingival thickness and mean root coverage. These parameters were significantly different for BDG group. As a result of our study, CGF membrane can be successfully applied to treatment of Miller's Class 1 and 2 gingival recessions. However further clinical studies are needed to support our study results.