Coğrafi bilgi sistemleri kullanılarak en uygun şantiye yerleşim planlaması
Optimum site layout planning using geographical information systems
  1. Tez No: 541047
  2. Yazar: MURAT ATMACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİL AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, İnşaat Mühendisliği, Geography, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yapımı planlanan bir inşaat projesinde temel amaç, belirlenen bütçe doğrultusunda istenen imalat kalitesinin sağlanmasıdır. Bu amaç doğrultusunda şantiye sahasında çok çeşitli organizasyonlar yapılmaktadır. Bu organizasyonlar gerçekleştirilirken elde edilen verim, şantiyenin verimini doğrudan etkilemektedir. İş akışının sağlanması imalat kalemleri ve şantiye verimliliğiyle doğrudan ilişkilidir. Zira iş akışının sağlanması şantiye sahası içerisinde iyi bir planlama gerektirir. Şantiye kurulumu anlamına gelen mobilizasyon, verimli bir şantiye sahası için kritik bir öneme sahiptir. Şantiye sahasının ve imalat kriterlerinin göz önünde bulundurularak yapılan mobilizasyon planı, amaçlanan şantiye veriminin sağlanması için ilk adım niteliğindedir. Mobilizasyon planı oluşturulurken şantiye sahasının detaylı bir şekilde analiz edilmesi gerekir. Çünkü iyi bir mobilizasyon planı şantiye sahasının ve çevresel etkilerinde irdelenerek değerlendirilmesi sonucu elde edilen kısıtlar altında planlanmasıyla sağlanabilir. Bu çalışma kapsamında verimli bir şantiye sahası ve iş akışının sağlanması için en uygun mobilizasyon planının elde edilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda çevresel etkilerin ve şantiye kriterlerinin de dikkate alınması açısından Coğrafi Bilgi Sistemlerinden yararlanılmıştır. Bu tez çalışmasında Coğrafi Bilgi Sistemleri araçlarından olan ArcGIS programı içerisindeki Weighted Overlay eklentisi, mobilizasyonda kurulacak geçici tesislerin yer seçiminde yardımcı bir araç olarak kullanılmıştır. Vaka çalışmasında, belirlediğimiz bir şantiye sahası için mobilizasyon planı oluşturulmuştur. Böylece şantiye için büyük bir öneme sahip olan mobilizasyonda Coğrafi Bilgi Sistemlerinden yararlanılarak bir karar verme sistemi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In a construction project planned to be constructed, the main objective is to ensure the desired quality of production in line with the budget. For this purpose, a wide variety of organizations are carried out on the construction site. The efficiency achieved during these organizations directly affects the efficiency of the site. The provision of the workflow is directly related to the productivity of the manufacturing items and the job site. Because the business mind in the construction site requires a good planning. Mobilization in, which means installation of the site, is critical for an efficient construction site. The mobilization plan, which takes into account the construction site and the manufacturing criteria, is the first step to ensure the intended production efficiency. When creating the mobilization plan, the site needs to be analyzed in detail. Because a good mobilization plan can be achieved by planning the construction site and its environmental impacts under the constraints of the evaluation. In this study, it is aimed to obtain the most suitable mobilization plan in order to ensure efficient work site and work flow. In this context, Geographical Information System was used in order to take into consideration environmental impacts and site criteria. In this thesis the ArcGIS Geographic Information Systems Tools program will be installed within the Weighted Overlay plugin, the location of the temporary mobilization when used as a tool to help in the selection. Case study have identified a building site links for mobilization plan. So is a great importance to the construction site in mobilization making use of Geographic Information Systems, developed a decision-making system.