Cengiz Aytmatov'un gözünden İkinci Dünya Savaşı
World War II from the eyes of Chyngyz Aitmatov
- Tez No: 541048
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLJANAT KURMANGALIYEVA ERCİLASUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Türk dünyasında özellikle 20. Yüzyıl edebiyatında en çok bilinen ve eserleriyle sadece Türk devletlerinde değil bütün dünyada iz bırakan Cengiz Aytmatov, yaşadığı ve şahit olduğu inanılmaz acıları son derece etkileyici ve doğal bir dille insanların dikkatine sunmuştur. Eserlerini okuyanların, anlatılan olayları bizzat yaşamış gibi etkilenmeleri yazarın edebi gücünün sadece bir yönüdür denilebilir. Çocukluk yıllarını savaşlı yıllarda geçiren ve oldukça fazla ailevi ve toplumsal acılara şahit olan yazarın gözüyle savaş felaketine bakmak, savaşın acımasız, çirkin ve asla kazananı olmayan yüzünü en belirgin şekilde kavramaya fırsat tanımaktadır. Bu bağlamda, yazarın gözüyle İkinci Dünya Savaşı'nın analiz edilmesi, savaşın bilinmeyen derinlikleri ve Aytmatov'un şahit olduğu gerçeklerin Aytmatov'un kaleminden aktarılması tezin konusunu oluşturmaktadır. Elde edilen bilgilerin değerlendirilmesi ve analizi sonucunda, İkinci Dünya Savaşı'nın Aytmatov'un yaşadığı dönem ve topraklardaki etkileri ve Türk topluluklarının maruz kaldığı sıkıntılar farklı bir bakış açısıyla gün yüzüne çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Chyngyz Aitmatov, who is a well-known writer in the Turkish world, especially in the twentieth century literature, and who has left significant traces not only in the Turkish states but also in the whole world with his works, has presented incredible pains he lived through and witnessed with an extremely impressive and natural language. The fact that those who read his books are influenced as if they had experienced the events described, is only one aspect of the author's literary power. Looking at the catastrophy of war through the eyes of the writer who has spent his childhood in years of war and who witnessed quite a lot of family tragedies and social disasters gives one the opportunity to see the ruthless, ugly, and“no one wins”face of the war. In this context, analysis of the Second World War from the eyes of the writer, the unknown depths of the war, and transferring the facts that Aitmatov was a witness from his pen was chosen as the subject of this thesis. As a result of the evaluation and analysis of the information obtained, the effects of the Second World War on Aitmatov's period and lands he lived on, and the Turkic people and states that have been exposed to extreme difficulties, have been revealed with a different point of view.