Proton terapide dual enerjili bilgisayarlı tomografi ile durdurma gücü ölçülmesi ve hesaplanması
Stopping power measurement and calculation for proton theraphy by dual energy computed tomography
- Tez No: 541056
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM ÖKTEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Protonların ortamda hareketleri boyunca birim uzunlukta kaybettikleri enerji (durdurma gücü, SP) ve hedef içinde aldıkları yol (menzil) hesaplamaları için hedefin efektif atom numarasının (Zeff) ve elektron yoğunluğunun (e) doğru bilgilerine ihtiyaç vardır. Dual-Enerjili Bilgisayarlı Tomografi (DEBT), iki farklı enerji sağladığı için Zeff ve e hesaplamalarında daha kesin bilgiler verir. Ancak ışın sertleşmesi (beam hardening), saçılma, gürültü, hasta hareketliliği vb. gibi BT görüntüleme artefaktları sonuçların belirsizliğini artırır. Bu çalışmada Somatom Definition As 20 Siemens DECT üzerinde, 9 farklı doku eşdeğeri materyale sahip fantom, 80 kVp ve 140 kVp protokolleri birlikte kullanılarak 5 farklı enerji için tarandı ve Hounsfield Unit (HU) değerleri elde edildi. İki farklı X-ray enerjisinin kullanılmasındaki temel amaç ışın sertleşme etkisinin azaltılmasıdır ve ham data tabanlı tekrarlayan yeniden yapılandırma (SAFIRE) algoritması, standart sapmayı (SD) azaltmak için kullanılmıştır. Elde edilen 10 farklı enerji çifti için hesaplanan Zeff değerleri SP formülünde kullanılarak sonuçlar SRIM programı, NIST veri tabanı ve su için elde edilen deneysel menzil sonucu ile karşılaştırıldı, su için 70-120 keV X-ışını demetinin en yakın sonuçları verdiği bulundu.
Özet (Çeviri)
The accurate knowledge of effective atomic number (Zeff) and electron density (e) of target tissues are needed for calculations of proton's energy losses in unit length (stopping power) and the path they take in the target material (range). Since dual-energy computed tomography (DECT) provides two different energies, it gives more information for precise calculation of Zeff and e. However, influence of CT imaging artefacts due to the beam hardening effect, scattering, noise, patient movement, etc. increases uncertainty of results. In this study, phantom with 9 different tissue equivalent material on Somatom Definition As 20 Siemens DECT was scanned for 5 different energies by using 80 kVp and 140 kVp protocols together and Hounsfield Unit (HU) values obtained. The main reason for using two X-ray energies was to reduce the effects of beam hardening and raw-data based iterative reconstruction (SAFIRE) algorithm has been used to reduce standard deviation (SD). By Using in SP formula the calculated Zeff values for the 10 different energy pairs obtained, the results were compared to SRIM program, NIST database and the results of the experimental range obtained for water, found that the 70-120 keV X-ray beam for water gave the closest results.