Non-varisiyel üst gastrointestinal sistem kanaması tanısıyla yatan hastaların antikoagülan ve proton pompa inhibitörü kullanımlarının ve klinik seyirlerinin incelenmesi
Evaluation of use of anticoagulants and clinical courses of hospitalized patients diagnosed with non-variceal upper gastrointestinal bleeding
  1. Tez No: 682826
  2. Yazar: BRUSK FERHAT TANHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT FİLİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş ve Amaç: Atrial fibrilasyon(AF), iskemik serebrovasküler hastalıklar ve kalp kapak hastalıklarında antikoagülan ilaçlar kullanılmaktadır. Antikoagulan ilaçlar olarak en sık tercih edilen varfarin ve son zamanlarda kullanım sıklığı klinik pratikte gittikçe artan yeni nesil oral antikoagulanlar (YOAK)'dır. Bu ilaçları kullanan hastalarda ilaç yan etkisi olarak Gastrointestinal Sistem (GİS) kanama oranı artış göstermektedir. Biz de çalışmamızda GİS kanama ile başvuran hastalarda antikoagülan ilaç kullanım sıklığı, proton pompa inhibitörü (PPİ) co-terapisiyle 6 aylık süreçte mortalite ve tekrar kanamanın prognoza etkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Gastrointestinal Hemoraji tanısıyla Gastroenteroloji, Dahiliye ve Genel Dahiliye Yoğun Bakım servisine yatan hastalar dahil edilmiştir. Çalışmamız kesitsel retroprospektif bir çalışmadır. Hastalar kullandığı antikoagülan çeşidi, endoskopik görüntüleme sonucu, hastanede yatış süresi, asetil salisilik asit (ASA) kullanımı, dual terapi, triple terapi, PPİ kullanımı, NSAİİ kullanımı, başvurudaki İNR değeri, altı ay içinde tekrar kanama durumu, altı aylık süreçte mortalite durumu, başvurudaki hemoglobin değeri, başvurdaki trombosit değeri, başvuruda atrial fibrilasyon (AF) tanısı olan ve kalp kapak hastalığı olan hastalar araştırıldı. AF tanısı alan hastalarda da HASBLED skoru ve CHA2DS2-VASc skoru hesaplanarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan 96 hastanın 51'i (%53,1) kadın, yaş ortancası 76,5'dir. Antikoagülan tedavi kullanan hastalar arasında yapılan tek değişkenli analize göre; antikoagülan ilaç kullanan hastalar arasında (n=96) en sık varfarin (n=57), ikinci en sık olarak apiksaban (n=12) kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Anticoagulant drugs are used to manage atrial fibrillation, ischemic cerebrovascular diseaes and valvular heart diseases. As an anticoagulant, warfarin is widely used and recently the prescribiton of new generation oral anticoagulants (DOAC) have increased. Risk of gastrointestinal bleeding is increased as the side effect of these drugs. The present study aims to determine the rate of using oral anticoagulants among patients admitted to hospital with gastrointestinal bleeding and determine the mortality and effect of rebleeding of patients in six months who undergo co-therapy with proton-pump inhibitors (PPI). Material and Method: Our study was carried out on patients hospitalized patients with the diagnosis of gastrointestinal system hemorrhage in Gastroenterology, Internal Medicine and General Internal Medicine Intensive Care Unit in the Ankara Training an Research Hospital of The University of Health Sciences. Our study was a cross-sectional retrospective study. Anticoagulants used by patients, endoscopic imaging result, duration of hospitalization, use of asetil salicylic acid (ASA), dual theraphy, triple therapy, use of PPI, use of Nonsteroidal Anti-inflammatory drugs (NSAID), rebleeding within six months , mortality within six months, INR, thrombocyte and hemoglobin level during application to the hospital, patients with the diagnosis of atrial fibrillation and valvular heart diseases during the application to hospital are studied. Patients with diagnosed AF are compared according to the HASBELD Score and CHA₂DS₂ Score. Results: Of the 96 patients who were included the current study, 51 of them were female (53%) and median age was 76.5. According to univariate analysis among patients taking anticoagulant drugs; (n=96), most of them were receiving warfarin (n=57), next to warfarin second most taken anticoagulant by patients was apixaban (n=12).