Mediational role of co-parenting in the relationship between emotional intelligence of parents and social skill levels of their children
Ebeveynlerin duygusal zekaları ile çocuklarının sosyal beceri seviyeleri arasındaki ilişkide ortak ebeveynliğin aracı rolü
  1. Tez No: 541097
  2. Yazar: NAZLI BÜYÜKBAYRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT AKIRMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın temel amacı anne ve babaların duygusal zekaları ve ilk okul seviyesindeki çocuklarının sosyal beceri düzeyleri arasındaki ilişkide, anne ve babalarının ortak ebeveynlik algılarının aracı rolünü incelemektir. Çalışmanın başlangıç noktası, ebeveynlerin duygusal becerileri ile aile işleyişinin çeşitli yönleri arasında bir ilişki olduğunu belirten“ebeveyn meta-duygu felsefesi”üzerine kurulmuştur (Gottman, Katz ve Hooven, 1996).Çalışmaya, Avcılar ve Beylikdüzü Mektebim İlköğretim Okulu'nda okuyan toplam 99, 2.sınıf, 3.sınıf ve 4.sınıf öğrencisinin ebeveynleri (yalnızca evli olanlar) ve öğretmenleri katılmıştır. Her bir ebeveyn, ortak ebeveynlik tutumlarına yönelik Ortak Ebeveynlik Envanteri (PAI)'ni , kendi duygusal zekalarını değerlendirmek adına Schutte Duygusal Zeka Ölçeği (SEIS)'ni ve çocuklarının sosyal beceri düzeylerini değerlendirmek adına Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği (SBDÖ)'ni tamamlamıştır. Son olarak ebeveynlerden yalnızca bir tanesinin demografik formu tamamlanması istenmiştir. Ayrıca her bir öğrencinin sınıf öğretmeni de öğrencinin sosyal beceri düzeyini değerlendirmek adına Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği (SBDÖ)'ni doldurmuştur. Yapılan analizler sonucunda, annenin ve babanın duygusal zeka puanı ile çocuğun sosyal beceri toplam puanı arasındaki ilişkinin annenin ve babanın ortak ebeveynlik algısı aracılığıyla gerçekleşmediği ortaya konmuştur. Keşifsel nedenlerle yapılan çoklu regresyon analizinin sonuçları ise, annenin duygusal zekası ve annenin ortak ebeveynlik algısının çocuğun toplam sosyal beceri puanını olumlu yönde tahmin ettiğini göstermiştir ancak baba için benzer sonuçlar bulunamamıştır. Çalışmada, annelerin duygusal zekasının ve ortak ebeveynlik algılarının çocukların sosyal becerilerini nasıl öngördüğüne ilişkin sonuçlar, ebeveynlerin çocuğun sosyal beceri düzeyleri üzerindeki etkisinin önemine işaret etmiştir. Çalışmanın kısıtlılıkları ve gelecek araştırmalar için öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study was designed to examine the relationship between emotional intelligence (EI) of both parents, and their children's social skill levels through the mediation of co-parenting alliance perceptions of each parent. The starting point of the current study was based on“parental meta-emotion philosophy”, which indicated that there is a relation between parents' emotional abilities and various aspects of family and child functioning (Gottman, Katz, & Hooven, 1996). Participants of this study were the teachers and parents (except the divorced parents) of the 2nd to 4th grade children in Avcılar and Beylikdüzü Campuses of Mektebim Elementary School. Total of 99 children's parents and teachers participated in this study. Each parent of each child completed the Parenting Alliance Inventory (PAI). Furthermore, they each filled the Schutte Emotional Intelligence Scale (SEIS) and Social Skill Assessment Scale (SSAS). Additionally only one parent of each child completed the demographic form. The classroom teachers of each child completed only the Social Skill Assessment Scale (SSAS). Results revealed that, the indirect effect of mother's EI and father's EI on SS-Total Score, via co-parenting was not significant, indicating that the association between mother's EI scores and father's EI scores and child's total score for social skills was not mediated by mother's and father's perception of co-parenting. On the other hand the results of the multiple regression analysis done for exploratory reasons showed that mothers' EI and mother's perceptions of co-parenting positively predict child's total score in social skills. However, father's EI and perception of co-parenting were not significantly associated with child's total score in SS. The results on how the mothers' EI and mothers' co-parenting alliance perceptions predict social skill levels of children pointed out the importance of parental effect on child's social skill levels. Limitations of the study and recommendations for future research were discussed.