Coparenting relationship and psychological symptom severity of adolescents: Within the theoretical framework of emotional security theory
Birlikte ebeveynlik ilişkisi ve ergenlerde psikolojik semptomların şiddeti: Duygusal güvenlik teorisi kapsamında kuramsal bir çerçeve
  1. Tez No: 861645
  2. Yazar: TUĞBA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, birlikte ebeveynlik ilişkisinin belirli boyutları ile ergenlerdeki psikolojik semptomların şiddeti arasındaki ilişkiyi Duygusal Güvenlik Teorisi temelinde araştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla hem anne hem de babalar için aracı ve düzenleyici-aracı modelleri test edilmiştir. Aracı modellerde, birlikte ebeveynlik ilişkilerinin belirli boyutlarının, ergenlerin duygusal güvenlik algısını yordaması ve bu algının da ergenlerin psikolojik semptom şiddetini yordaması beklenmiştir. Düzenleyici-aracı modellerinde ise, birlikte ebeveynlik ilişkisinin ergenlerin duygusal güvenlik algıları aracılığıyla ergenlerdeki psikolojik belirtilerin şiddeti üzerindeki dolaylı etkisinin, ebeveynlerin duygusal erişilebilirlik düzeylerine göre farklılık göstereceği beklenmiştir. Çalışmanın örneklemini, 196 anne-ergen çifti ve 175 baba-ergen çifti oluşturmuştur. Ebeveynler, Birlikte Ebeveynlik Ölçeği ve Kısa Semptom Envanteri (KSE) ölçüm araçlarını doldururken, ergenler Duygusal Güvenlik Ölçeği Ebeveynlerin Duygusal Erişilebilirlik Ölçeği (EDEÖ) ve Kısa Semptom Envanteri (KSE) ölçüm araçlarını doldurmuştur. Aracı değişken analizi, birlikte ebeveynlik çatışmasının, duygusal güvensizlik aracılığıyla ergenlerde psikolojik semptom şiddetini yordadığını göstermiştir. Dikkat çeken bir bulgu da annelerin duygusal erişilebilirliğinin bu aracılı etkideki düzenleyici etkisidir. Daha açık bir ifadeyle, annelerin duygusal erişilebilirliği düşük olduğunda, birlikte ebeveynlik çatışması duygusal güvensizlik aracılığıyla ergenlerdeki psikolojik semptomları anlamlı bir şekilde yordamaktadır. Bunun aksine, annelerin duygusal erişilebilirliği yüksek olduğunda, bu dolaylı (aracı) ilişki gözlenmemiştir. Bu çalışma, birlikte ebeveynlik çatışması söz konusu olduğunda duygusal güvensizlik algılarının ergenlerdeki psikolojik semptomları şiddeti üzerinde olumsuz yöndeki rolünü ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, birlikte ebeveynlik çatışmasına maruz kalan ergenler için annenin yüksek duygusal erişilebilirliğinin koruyucu işlevine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to investigate the relationship between specific dimensions of coparenting relationship and psychological symptom severity of adolescents within the theoretical frameworks of Emotional Security Theory. Mediation and moderated mediation models were tested for both parents. In the mediation models, it was expected that specific dimensions of coparenting relationship would predict emotional security, which, in turn, would be associated with psychological symptom severity of adolescents. In the moderated mediation models, it was expected that the significance of the indirect effect of coparenting relationship on psychological symptom severity of adolescents through emotional security would differ in accordance with the levels of emotional availability of parents. The sample consisted of 196 mother-adolescent and 175 father-adolescent dyads. Parents completed Coparenting Scale and Brief Symptom Inventory (BSI). Adolescents completed Emotional Security Scale, Lum Emotional Availability of Parents (LEAP) and Brief Symptom Inventory (BSI). Mediation analysis revealed that coparenting conflict predicted the psychological symptom severity of adolescents through emotional insecurity. A noteworthy finding was the moderating effect of maternal emotional availability in this mediated effect. A low level of maternal emotional availability significantly moderated the relationship between coparenting conflict, emotional insecurity, and psychological symptom severity of adolescents. Conversely, this relationship was not observed at high level of maternal emotional availability. This study elucidates the deleterious role of emotional insecurity in predicting psychological symptom severity of adolescents within the context of coparenting conflict. Furthermore, it underscores the crucial protective function of heightened emotional availability of mothers for adolescents who experienced coparenting conflict.