Örgütsel demokrasinin örgütsel vatandaşlık davranışı üzerine etkisi
The effect of organizational democracy on organizational citizenship behavior
  1. Tez No: 541115
  2. Yazar: HANİFE BARUTCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS KİSHALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmanın amacı örgütsel demokrasi algısı ile örgütsel vatandaşlık davranışı algıları arasındaki ilişkinin bankacılık sektöründe incelenmesidir. Araştırmada açıklayıcı araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini özel bir bankanın İstanbul ili Avrupa Yakası'nda faaliyetlerinde bulunan şubelerinde çalışan personel oluşturmaktadır. Araştırmada kolayda örneklem yöntemiyle 120 banka personeline ulaşılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Anket formu üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde demografik özelliklere yönelik sorular, ikinci bölümde örgütsel demokrasi ölçeği ve üçüncü bölümde örgütsel vatandaşlık davranışı ölçeği yer almaktadır. Araştırmada veri analizi SPSS 16 paket programında yapılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde frekans, yüzde, ortama gibi tanımlayıcı istatistiklerden ve ilişki analizlerinden faydalanılmıştır. Araştırmada temel hipotezinin tespitinde EKKY (En Küçük Kareler Yöntemi) modeli kullanılmıştır. Örgütsel demokrasinin örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkisi incelendiğinde eleştiri alt boyutunun örgütsel vatandaşlık davranışı üzerinde etkili olmadığı tespit edilmişken, şeffaflık, adalet, eşitlik ve hesap verebilirlik alt boyutları örgütsel vatandaşlık davranışı üzerinde etkilidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between perception of organizational democracy and perceptions of organizational citizenship behavior in the banking sector. Explanatory research method was used in the research. The population of the research consists of the personnel working in the branches of a private bank operating in the European side of Istanbul. In the research, 120 bank personnel were convenience sampling method. A questionnaire was used as a data collection tool. The questionnaire consists of three parts. In the first part, questions about demographic characteristics, in the second part, the scale of organizational democracy and in the third part the scale of organizational citizenship behavior are included. Data analysis was done by SPSS 16 package program. In the analysis of data, descriptive statistics such as frequency, percentage, environment and relationship analysis were used. In the study, OLS (Ordinary Least Squares) model was used to determine the basic hypothesis. When the impact of organizational democracy on organizational citizenship behavior is examined, it is determined that the criticism sub-dimension has no effect on organizational citizenship behavior, whereas transparency, justice, equality and accountability sub-dimensions are effective on organizational citizenship behavior.