Mirza Ali Ekber Sabir'in 'Hophopname' sinden seçmeler. (Metin-Dizin-Dilbilgisi)
- Tez No: 54112
- Danışmanlar: PROF.DR. HİDAYET KEMAL BAYATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
ÖZET Azerî şair Mirza Ali Ekber Sabir'in“Hophop Nâme”sinden Seçmeler (Metin- Dizin-Dilbilgisi) konulu Yüksek Lisans Tezi, Sabir'in bu eserindeki dil özelliklerinin araştırılması amacıyla hazırlanmıştır. Önsöz ve giriş kısımlarının ardından eserin yazarı ve Azerî Türkçesi'nin dilbilgisi hakkında kısaca bilgi verilerek, eser boyunca kullanılan kısaltmalar liste halinde gösterilmiştir. Tezin esas çalışmalarının yapıldığı metin bölümü 43 sahife olup aslı Arap Alfabesi ile yazıldığı için transkripsiyonlu olarak verilmiştir. Tezin ikinci bölümünde dizin çalışması yer almaktadır. Alfabetik sıraya göre düzenlenen dizin bölümünün ardından, ses ve şekil özelliklerinin incelendiği dil incelemesi yer almıştır. Tezin Arap harfleriyle yazılmış olan orjinal metninnin tamamı teze yerleştirilemediğinden belirli parçalar alınarak teze konulmuştur. Çalışmamızın son bölümünde ise yararlanılan kaynaklar esere eklenerek çalışma tamamlanmıştır. Eserin genelinde Osmanlı imlâsı hakim olmasına rağmen Azerî Türkçesi'nin dil özelliklerinden mümkün olduğunca uzaklaşılmamaya çalışılmıştır. Eserin yazıldığı tarih 1911 olmasına rağmen 1962'de yayınlanmıştır. Hazırladığımız tezin tamamı 285 sahifeden oluşmaktadır. Mustafa ARSLAN 286
Özet (Çeviri)
SUMMARY This High licance thesis is prepared for researching the language properties of selections (Passage - Index - Grammar) from“ Hophop Nâme ”by Azerbaijani Poet Mirza Ali Ekber Sabir. After the preface and introduction of thesis a summary information is given about poet and grammatical properties of Azerbaijani Turkish. The abbreviations that used in poem are shown in a list. The text part in which the main work of the thesis made concists of 43 pages was given as with a transcription for its origin was written in Arabian Alphabet. In the second part which was organized in alphabetical order, grammar study on characteristics of phonetic and form take place for the whole of the original text of thesis written in Arabian Alphabet was not put in the thesis. Several examples are put after the thesis. At the end of the thesis there is a bibliography of thesis.and the thesis is completed with this bibliography. So in the general work, ottoman spelling is dominated characteristics Azerbaijani Turkish Grammar are seen going away. Although the written date of work is in 191 1,it was published in 1962. The thesis contains totally 285 pages. Mustafa ARSLAN 287