Türkiye'de sektörel enerji tüketiminin büyümeye etkisi
Of sectoral energy consumption in Turkey effect on growth
- Tez No: 541124
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KÜÇÜKAKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Ulaşım, Economics, Energy, Transportation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma Türkiye'nin 1987-2015 yıllık verileri kullanılarak sektörel enerji tüketimi ile büyümenin gerçekleşebileceğini test etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın hipotezi Türkiye'nin tarım, sanayi, ulaştırma ve hizmetler sektöründeki enerji tüketiminin ekonomik büyümeyi sağladığını iddia etmektedir. Çalışmada sektörel enerji tüketiminin ekonomik büyümeyi sağladığını araştırmak için öncelikle modeldeki değişkenlerin durağanlık analizleri ADF testiyle yapılmıştır. Değişkenler arasındaki, uzun dönemli ilişkiler Johansen eşbütünleşme testiyle araştırılmış ardından Vektör hata düzeltme modeli kurulmuş ve Engle Granger nedensellik testi uygulanmıştır. Son olarak uzun dönem katsayıların tahmini için FMOLS, CCR ve DOLS yöntemleri kullanılmıştır. Uygulanan testlerde bulunan sonuçlar şu şekildedir: a) Augmented Dickey Fuller testi sonuçlarına göre değişkenlerin durağan olmadıkları, değişkenlere fark alma işlemi uygulandıktan sonra %5 seviyesinde durağanlaştıkları sonucuna ulaşılmıştır; b) Johansen eşbütünleşme testi ile değişkenler arasındaki uzun dönemli ilişki araştırılmış ve değişkenler arasında %5 seviyesinde uzun dönemli ilişki bulunmuştur; c) Vektör hata düzeltme modeline göre uzun dönem dengesinden sapmanın %24'ünün bir dönem içerisinde dengeye geldiği tespit edilmiştir; d) Engle Granger Nedensellik testi sonucuna göre tarım sektöründeki enerji tüketimi büyümenin nedeni olduğu sonucuna ulaşılmıştır; e) FMOLS, CCR ve DOLS'a göre uzun dönemde sanayi sektörü enerji tüketiminde meydana gelen %1'lik artış GSYH'yi sırasıyla %0,2516, %0,2573, %0,3105 kadar ve ulaştırma sektöründe meydana gelen %1'lik artış ise GSYH'yi sırasıyla %0,4770, %0,5116, %0,6549 kadar arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, Turkey's 1987-2015 annual with sectoral energy consumption using data is intended to test that growth can take place.The hypothesis of the study Turkey's agriculture, industry, energy consumption in the transportation and service sectors is to claim that the economic growth. To investigate whether sectoral energy consumption contributes to economic growth in the study, stationarity analyzes of the first set of model variables were conducted with the ADF test.Then the relations between the variables were investigated by the Johansen cointegration test and the Engle Granger causality test was applied with the Vector Error Correction Model. Finally, FMOLS, CCR and DOLS methods are used to estimate long term coefficients. The results of the tests performed are as follows: a) According to the results of the Augmented Dickey Fuller test, the variables are not stationary; they are stabilized at 5% after the difference is applied to the variables; b) The Johansen cointegration test was used to investigate a long-run relationship between variables and a long-run relationship was found between the variables at 5% level; c) According to the vector error correction model, a period of 24% of deviation from the long-term equilibrium was determined to be in equilibrium; d) According to the results of Engle Granger test, it was concluded that the agricultural sector increased energy consumption; e) Energy consumption increased by 1% in the long-term industrial sector compared to FMOL, CCR and DOLS. Increases to 0.5116%, up to 0.6549%.