Everyday experiences of indebtedness: The case of Turkey
Borçluluğun gündelik deneyimleri: Türkiye örneği
- Tez No: 541163
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİL BOYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Tüketici kredisi, Türkiye'de son on yılında daha erişilebilir ve daha yaygın hale gelmiştir. Bununla birlikte, hayatın her yönünün finansallaşmasının öyküsü 1970'lerin ortalarında başlamıştır. Finans, ekonomik ve sosyal üretimin alanını daha fazla yeniden yapılandırırken, kapitalizmin bu aşaması“neoliberalizm”olarak adlandırılmaya başlanmıştır.“Tüketici kredisi genişlemesinin sosyal maliyetleri nedir?”sorusu finans ve ekonomi sınırlarını aşarak, borç konusunu siyaset bilimi ve sosyolojiye bağlamaktadır. Bu çerçevede, çalışmanın temel amacı, tüketici kredisinin genişlemesinin, borçlandıktan sonar siyasal alanda, gündelik hayatta, ilişkilerde, algılarını değişmesinde görünür hale gelen borçlanmanın sosyal maliyetini araştırmaktır. Ayrıca, borçlanma siyasal ve toplumsal bağlamları değiştirirken, politika ve toplum da finansallaşmanın dinamikleriyle şekillenmiştir. Bu etkileşim, borcun kişisel deneyimi odağı ile analiz edilmiştir. Tezin temel motivasyonu, borçluluğun sosyal bağlamını anlamaktır ve bu, yarı yapılandırılmış sorular ile açık alan yaratılarak on sekiz borçlu ile yapılan derinlemesine görüşmeler uygulayan nitel alan araştırması ile desteklenmiştir. Derinlemesine görüşmeler, borç ilişkilerinin neoliberal dönemde nasıl yeni bir yönetimsellik oluşturduğunu ve borcun kendisinin nasıl toplumsal mobilizasyonu ve neoliberal dönüşümün getirdiği hoşnutsuzluğu sınırlayan araç haline geldiğini araştırmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Consumer loan has become more accessible and more common in the past ten years of Turkish society. Nonetheless, the story of financialization of each aspect of life has begun by mid-1970s. As the finance has restructured more areas of economic and social production, this phase of capitalism has started to be called“neoliberalism.”The question“What are the social costs of consumer credit expansion?”oversteps the limits of finance and economics and links the issue of debt to the political science and sociology. Within these considerations, the primary aim of this study is to explore the social cost of consumer credit expansion which becomes visible in the political sphere and changed daily lives, relations, perceptions after became indebted. Moreover, indebtedness changed the political and social contexts, as politics and society are both shaped by the dynamics of the financialization. This interaction is analyzed with a focus of debt on personal experience. The primary motivation of the thesis is to understand the social context of indebtedness, and it will be supported with qualitative field study which applies semi-structured questions in-depth interviews with eighteen debtors to create an open space to tell their experience about the situation of being in debt. The in-depth interviews aim to investigate the question of how the debt relations bring a new form of governmentality in the neoliberal era and debt itself becomes a tool of containment of mobilization or reaction to the misdeeds or discontents of neoliberal transformation.