Current nationalist discourses in Serbia and Turkey
Sırbistan'da ve Türkiye'de güncel milliyetçi söylemler
  1. Tez No: 541164
  2. Yazar: MELİKE EVRİM YILANCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞADAN İNAN RÜMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Milliyetçiliğin günümüz dünyasındaki önemi, onun bir ideoloji olarak siyaseten zirveye ulaştığı dönemden yıllar sonra, bugün yeniden artmaktadır. Sırbistan ve Türkiye, siyasetin ve halkın temel özelliklerinin milliyetçilikler tarafından şekillendirildiği iki ülke olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ülkelerde bugün etnik milliyetçilikler hâlâ siyasi söylemleri şekillendirmeye devam etmektedir. Bu tez, Yugoslavya'nın dağılmasından sonra Sırbistan'da ve Adalet ve Kalkınma Partisi döneminde Türkiye'de ortaya çıkan milliyetçi söylemleri din, Büyük Sırbistan düşüncesi, Osmanlıcık düşüncesi, mağduriyet, inkâr, sosyal taban, ötekileştirme, azınlıklar, zenofobi, kadın, LGBTQ ve aile başlıkları bağlamında analiz etmeye çalışmaktadır. Hem Sırbistan hem de Türkiye milliyetçiliği kimlik temelli bir ideoloji olarak ele almaktadır. Sırp milliyetçiliği, güçlü bir dini etki altındaki etnik milliyetçiliğin açık bir örneği olarak, yalnızca Sırplar'ın değil bütün Balkan milletlerinin de yaşamlarını etkileyen saldırgan, savunmacı, irredantist ve yayılmacı bir milliyetçilik olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkiye'de ise Adalet ve Kalkınma Partisi'nin güçlü iktidarı altında, dini milliyetçilik devletin yeni resmi milliyetçiliği olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda, Adalet ve Kalkınma Partisi, ülkenin yeni hegemonik gücü olarak kendi millet algısı doğrultusunda Türkiye'nin yeni milletini oluşturmaya çalışmaktadır. Bu tez, her milliyetçiliğin kendine özgü karakterine karşın, Sırbistan ve Türkiye'de milliyetçiliklerin benzer anlayışlardan beslendiği fikrini ileri sürmektedir. Bu nedenle, dünyadaki ve dünya siyasetindeki bütün değişim ve gelişmelere rağmen, milliyetçiliklerden güçlü bir şekilde etkilenmiş iki ülke olan Türkiye ve Sırbistan'ı anlamak için bugün hâlâ ilk önce milliyetçikleri anlamaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Today, after several decades of its apogee in the politics, importance of nationalism is re-increasing in the new world. Serbia and Turkey emerge as two countries where the characteristics of politics and people are strongly embodied by nationalism. In these countries, today nationalism still continues to shape political discourses. This thesis attempts to analyze nationalist discourses in postYugoslav Serbia and Turkey during AKP era in the context of specific titles which are religion, the idea of Greater Serbia, the idea of Ottomanism, victimization, denial, social base, authoritarianism, othering, minorities, xenophobia, woman, LGBTQ and family. Both of these countries consider nationalism as an identity-based ideology. Serbian nationalism, as a clear example of ethnic nationalism with a strong religious effect, emerges as an aggressive, defensive, irredentist and even expansionist nationalism which influences the lives of not only Serbian but also all the Balkan people. In Turkey, religious nationalism emerges as the new official nationalism of the state under the strong rule of AKP. In this regard, AKP tries to build its own nation, together with its complementaries like national history, as the new hegemonic power of Turkey. This thesis suggests that despite the individuality of each nationalisms, nationalist discourses in Serbia and Turkey are fed by similar concepts. And despite all the changing and development of the world and thereby politics, we still need to understand the nationalism to understand Serbia and Turkey as two countries which are strongly marked by nationalism.