Compositional changes, controlling factors on sedimentation and sedimentological characteristics of upper cretaceous calciturbidites of Tavas nappe, (Lycian nappes, Mugla, SW Turkey)
Tavas napı üst kretase kalsitürbiditlerinin sedimantolojik özellikleri, bileşimsel değişimleri ve çökelimi kontrol eden faktörler (Likya napları, Muğla, GB Türkiye)
  1. Tez No: 541244
  2. Yazar: BASIRU MOHAMMED KORE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Likya Napları Türkiye'nin güneybatısında yer almakta olup, Bey Dağları Otoktonu ve Menderes Masifi arasında yüzlek vermektedir, Likya Napları aslında Menderes Masifi'nin kuzey çevre birimleridir ve Geç Kretase yaşlı ofiyolitler ve ofiyolitik melanj dilimleri ile Paleozoyik-Miyosen yaşlı sedimanter çökelleri içerir. Bu çalışmanın konusunu oluşturan üst Kretase kalsitürbidit çökelleri, Tavas Napı içerisinde, Babadağ Formasyonu olarak adlandırılmaktadır. Batı Toroslar'da yüzeylenen Tavas Napı'nda bulunan Geç Kretase yaşlı kalsitürbiditlerin sedimantasyon özellikleri ve çökelme ortamlarını kontrol eden faktörler, mineralojik bileşimleri de dahil olmak üzere, petrografik, jeokimyasal ve mikromorfoloji analizleri ile birlikte arazi çalışmaları ile belirlenmiştir. Saha çalışmalarından, kalsitürbiditlerin aynı ortamda çökeldiği ve daha sonra parçalandığı, taşınma sırasında birbirinden yüzlerce kilometre uzaklaştığı gözlenmiştir. Birim, isminin de geldiği Babadağ (Fethiye) alaninda, formasyonun temelini de oluşturan, ince-orta tabakalı kalsilutit ve ince-orta taneli kalkarenitin ardalanmalarından oluşmuştur. Yersel olarak çört seviyeleri ve mercekleri tespit edilmiştir. Karadon (Ortaca) kesitinde birim, Babadağ kesitine benzemektedir. Ancak, Yangı mahallesi (Köyceğiz) kesitinde çoğunlukla kalsilutitler bulunmuştur. Tüm kalsitürbiditler, bol fosil parçalı çamurtaşı-vaketaşı-istiftaşı-kabataş-bağlamtaşıyüzentaş- tanetaşı içermektedir. Birimin litolojik özellikleri ve fosil içerikleri tüm birimin derin denizde oluştuğunu göstermektedir; Karadon ve Babadağ kesitleri sedimanları kıta yamacına yakın bir çökelme ortamını karakterize ederken ve Yangı kesimi sedimanları kıtasal yamaç çökelme ortamını karakterize etmektedir. İncelenen tüm bölümlerdeki kalsitürbiditler, kaynakta otojenik karbonat ve silis zenginleşmesini ortaya koyan kalsit ve kuvarsların ortak bir mineralojik bileşimine sahiptir. En yüksek kalsit içerikleri Bozburun Tepe'den toplanan örneklerde gözlenmiş olup, bunu Karadon A, Karadon B ve Babadağ-Fethiye bölümleri takip etmekte olup, Yangı bölümünden toplanan örnekler ise diyajenetik etkiler nedeniyle en düşük kalsit içeriğine sahiptir. Babadağ, Yangı ve Karadon kesitlerinde silisleşme şiddetliyken fakat Bozburun Tepe kesitinde, silisleşme diyajenez ve kaynak kaya etkisine bağlı olabilecek nedenlerden dolayı düşüktür. Litolojik özellikler, fosil kayıtları ve çökelme çağındaki benzerlikler göz önünde bulundurulduğunda, Yangı bölümünden toplanan numuneler, Köyceğiz Bindirme Dilimine ile eşdeğerdir. Karadon A ve B bölümü örnekleri sırasıyla Bozburun Tepe I ve II ile ilişkili olup, Bozburun Tepe birimi Kütahya Bolkardağ Kemeri'ndeki Midos Tepe Formasyonu ile, Babadağ A ve B bölümleri ise Teke Dere Serisinin İncirbeleni Formasyonun ve İzmir-Ankara bloğundaki Karaburun Zonu'nun Hersiniyen silisiklastik çökelleri ile benzerdir.Bu çalışmada incelen istifler, Fransa, Bahamalar ve Yunanistan'daki benzer kalsitürbidit çökelleri ile karşılaştırılabilir.
Özet (Çeviri)
The Lycian Nappes are located within the southwestern part of Turkey, and are exposed between the Beydağları Autochthon, and the Menderes Massif. The Lycian Nappes are actually the northern peripherals of the Menderes Massif, and contain Upper Cretaceous ophiolites and ophiolitic melange slices with sedimentary strata ranging in age from Paleozoic to Miocene. Upper Cretaceous calciturbidite deposits forming the subject of this work are named as Babadağ Formation within the Tavas Nappe. The controlling factors of sedimentation and depositional environments of the Upper Cretaceous calciturbidites in the Tavas Nappe that outcrop in Western Taurides including their mineralogical composition were determined through intensive field studies integrated petrographic, geochemistry, mineralogical and micromorphological analysis. From the field studies, it was observed that the calciturbidites were deposited in same depositional environment and later dismembered, hundreds of kilometers from each other in the course of transportation. The formation of the Babadağ (Fethiye) area, where the name of the unit comes from was as a result of diverse assemblages of thin-medium-bedded calcilutite and thin-medium-grained calcarenite, which are the basement of the formation. Cherty bands and lenses were spotted locally. In the Karadon (Ortaca) section, the unit is similar to Babadağ section. However, calcilutites were dominantly found in the Yangı district (Köyceğiz) section. All the calciturbidites are dominated by mudstones-wackestones-packestones-rudstonesbindstones- floatstones-grainstones alternations with abundant fossil fragments. Field observations and fossil contents indicate that the entire unit was formed within deep sea; the sediments of Karadon and Babadağ sections represent continental slope depositional environment and the sediments of Yangı section represent continental slope environment. The calciturbidites in all the studied sections have a common mineralogical composition of calcite and quartz revealing their authigenic carbonate and silica enrichment at source. The highest calcite contents were observed in samples collected from Bozburun Tepe, followed by those from Karadon section A, Karadon section B, and Babadağ-Fethiye whereas samples collected from the Yangı section have the lowest calcite content due to diagenetic effects. Silicification was intense in the Babadag section, Yangı section and Karadon section but low in the Bozburun Tepe section may be due to influence from diagenesis and host rock lithology. Considering the similarities in lithological features, fossil records and depositional ages, the samples collected from the Yangı section are equivalent with the Köyceğiz Thrust Sheet, the Karadon section A and B samples are correlative to the Bozburun Hill I and II, respectively, Bozburun Tepe unit is similar to the Midos Tepe Formation in the Kutahya Bolkardag Belt, Babadag section A and B are similar to Incirbeleni Formation of the Teke Dere Series, and Hercynian siliciclastic deposits of the Karaburun Zone in the Izmir-Ankara block. In all, the studied sections can be compared with other calciturbidite deposits elsewhere in France, Bahamas, and Greece.