Efficient synthesis of thiazolo[3,2-c] pyrimidinones via multicomponent reactions
Tiyazolo[3,2-c] pirimidinonların çok-bileşenli reaksiyonlar yoluyla etkili sentezi
  1. Tez No: 541245
  2. Yazar: KÜBRA UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Tiyazolo[5,4-d]-, [4,5-d]- ve [3,2-a]-pirimidinlerin, güncel literatürde iyi detaylandırılmış şekilde sunulan çeşitli biyolojik aktivitelere sahip oldukları bilinmektedir ve çeşitli sentetik yöntemlerle de hazırlanabilmektedirler. Son tiyazolopirimidin ana yapısı olarak, tiyazolo[3,2-c]pirimidinler, literatürde sentezleri veya biyolojik özellikleri anlamında pek bilinmemektedirler. Tiyazolo[3,2-c]pirimidinlerin yeni sentetik örnekleri ve biyolojik aktivite sonuçları, ilk defa grubumuz tarafından 2014, 2015 ve 2018 yıllarında rapor edilmiştir. Tiyazolo[3,2-c]pirimidinlerin kimya ve biyolojisini ilerletmek için, bu tez çalışmasında yeni potansiyel biyoaktif 3-oksotiyazolo[3,2-c]pirimidinlerin sentezi amaçlanmıştır. Bu hedefe ulaşmak için, öncelikle uygun başlangıç maddeleri olarak heterohalkalı enaminler hazırlanmış ve IR, NMR analizleriyle karaterize edilmiştir. Çalışmanın ikinci ve üçüncü kısımlarında ise, 3-oksotiyazolo[3,2-c]pirimidinler, heterohalkalı enaminler, etil 2-(4-oksotiyazolidin-2-iliden) asetat ve etil 2-((Z)-5-benziliden-4-oksotiyazolidin-2-ilidene) asetat,'ın formaldehit veya asetaldehit ve primer aminlerle Mannich halkalaşmaları yoluyla uygun koşullarda etkili şekilde sentezlenmiştir. Elde edilen tüm ürünlerin, IR, NMR ve HRMS ölçümleriyle karakterizasyonu sonrası, yeni 3-oksotiyazolo[3,2-c]pirimidinler için bir ön antibakteriyel aktivite çalışması çalışmamızın son kısmında gerçekleştirilmiştir. Sadece bir türevin test edilen bakterilere karşı bakteriyostatik ve orta derecede antibakteriyel aktivite gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Thiazolo[5,4-d]-, [4,5-d]-, and [3,2-a]-pyrimidines are known to have variety of biological properties which were well-documented in recent literature and they can be produced over variety of synthetic routes. As the last thiazolopyrimidine core structure, thiazolo[3,2-c]pyrimidines are quite unknown in the sense of their synthesis or biological properties in the literature. Novel synthetic examples of thiazolo[3,2-c]pyrimidines and their biological activity results were reported for the first time by our group in 2014, 2015 and 2018. In order to advance the chemistry and biology of thiazolo[3,2-c]pyrimidines, synthesis of new potentially bioactive 3-oxothiazolo[3,2-c]pyridimine derivaties were aimed in the current dissertation work. To achieve the goal, first of all, the heterocyclic enamines as convenient precursors were prepared and characterized by IR and NMR analyses. In the second and third parts of the work, 3-oxothiazolo[3,2-c]pyrimidines were efficiently synthesized via Mannich cyclizations of the heterocyclic enamines, ethyl 2-(4-oxothiazolidin-2-ylidene) acetate and ethyl 2-((Z)-5-benzylidene-4-oxothiazolidin-2-ylidene) acetate, with formaldehyde or acetaldehyde and primary amines under mild conditions. After the characterization of all title compounds by IR, NMR and HRMS measurements, a preliminary antibacterial activity study for new 3-oxothiazolo[3,2-c]pyridimines were performed in the last part of the work. It was found that only one derivative exhibited bacteriostatic and moderate antibacterial activity against tested bacteria.